İlk Ses Kaydı Ne Zaman ve Nerede Gerçekleşti?

Hayatımızı kolaylaştıran icatlar, buluşlar: Ses Kaydı

Hayatımızı kolaylaştıran, hayatımıza yön veren yakın geçmişte ortaya çıkan bir çok icat vardır.

Bu icatlardan biri de ses kaydıdır. Peki tarihte ilk ses kaydı ne zaman yapılmıştır? İlk ses kaydı nerede yapılmıştır? Bu sorularla ilgili kısa bilgiler vermek istedik.

İlk ses kaydı ne zaman yapıldı: 1877 yılında.

İlk ses kaydını kim yaptı: Thomas Edison

Ses Kaydı İcadı ve İlk Ses Kaydı

Tarihte ilk ses kaydı 1877’de Thomas Edison’un (1847-1931) geliştirdiği ve “konuşan makine” adını verdiği aygıtla gerçekleşti. “Fonograf” ya da daha yaygın olarak “gramofon” diye adlandırılan bu aygıt ses titreşimlerini, döner bir silindire sarılmış bir kalay folyoya izler halinde kaydediyordu.

Edison makinesini denemek için önce ahizeye “Merhaba” diye seslenmiş, folyoyu bir diyaframa bağlı bir iğnenin altından geçirdiğinde, aynı sözcüğün yinelendiğini işitmişti. Bu mekanik-akustik kayıt yöntemi 1920’de elektrikli sistemlerin ortaya çıkmasına kadar sürdü. Bant kayıt sistemlerini geliştirmek içinse, magnetik ilkeleri kullanıldı.

Bu sistemler, 1935’te magnetik plastik şeridin devreye girmesiyle, ardından da 1960’larda mikroelektroniğin kullanılmasıyla, büyük bir ticari başarı kazandı.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 66 viewsYorum Yazın

Serkan Gönültaş

Kocaeli Üniversitesi Elektronik Öğretmenliği bölümü mezunuyum. Bu siteyi kurmamın amacı insanımız için faydalı olmak, insanlarımızı bilgilendirmek. Yazılım alanında daha çok bilgili olduğum için yazılım ile ilgili konulara ağırlık veriyorum. Diğer arkadaşlarımız da alanları ile ilgili sizlere yardımcı olmaya çalışıyor. Umarız hayat ile ilgili her konuda sizlere yardımcı oluruz.
DMCA.com Protection Status