İsrafla İlgili Kompozisyon Örneği

İsrafla İlgili Kompozisyon Örneği: Para kazanmak, bir gelir elde etmek elbette kolay bir şey değildir. Para kazanmak için emek harcanır, güç harcanır, zaman harcanır. Kazançlarımızı, ihtiyacımız olan şeyleri elde ederek harcarız. Para çok kolayca kazanılmadığı gibi, çok da kolay ve hesapsızca harcanmamalıdır. Elde edebileceğimiz gelirler sınırsız olmadığı gibi, belirli bir düzeyde gelirlerimiz olur. Gelir ve harcamalarımızın bir denge içinde olması lazımdır. İhtiyaçlarımızı belirleyerek, gelirimize göre onları karşılamalıyız.

Eskiden bir tepsiye düşen ya da bir sofra bezine dökülen ekmek kırıntılarını ellerimizle bir bir toplarken, yere düşen bir ekmek parçasını adeta bir bayrak gibi edeple öpüp başımıza koyarken, onun ayaklar altında çiğnenmesine fırsat vermeyip göndere çeker gibi yüksek bir yere  yerleştirirken, en kutsallarımız üzerine yeminler etmek için onun ismini Kur’an-ı Kerimle yan yana hecelerken, şimdi günde tam dört milyon altı yüz bin ekmeği çöpe atan müsrif bir millet olduk. Nehirde abdest alırken bile, su israfından kaçınan bir ümmetken boşa akıttığımız suyun haddi hesabını tutamayacak kadar savurgan insanlara dönüştük. Keşke su israfına paralel olarak temiz de olabilseydik ama nafile. Kirli bir çevrede yaşamaya o kadar alıştık ve kirlilikle o kadar haşir neşir olduk ki, maalesef sadece çevre kirliğine son verilmesi ile ilgili sloganlar bize kirli gelir oldu. Elektrik, yiyecek, giyecek, eşya ve paranın yanı sıra zaman, insan, işgücü, verimlilik, gençlik, ömür ve yetenek israflarına da hiç değinmeyeceğim. Çünkü bizim insanımız işini iyi bilir fakat hiçbir zaman iyi bildiği işi iyi yapmaz. Yasakların ve haramların cezbeden büyülü gözlerine kapılır, gider. Tutumluluğu tutmaz, israfa ise dört elle sarılır. Ahirete, hesap gününe, cennetin ve cehennemin varlığına inanır ama onlar adeta yokmuş gibi yaşamına kaldığı yerden devam eder, yaşamının hep devam etmeyeceğini bildiği halde.

Gereksiz ve ihtiyacımız olmayan şeylere para harcamak bizleri hem maddi hem de manevi yönden sıkıntılara sokabilir. İhtiyaç olarak belirlediğimiz ve elde ettiğimiz şeyleri, en iyi ve en hesaplı şekilde kullanmalıyız. Örneğin; kullanılan cep telefonlarının her gün yeni bir modeli üretiliyor. Bizim ihtiyacımız, onu sadece haberleşme aracı olarak görebilmemizdir. Modası geçti diye devamlı telefon değiştirmek gereksiz ve boş yere para harcamak olur. Evimizdeki eşyaları eskidi diye değiştirmek, bazılarını atmak lüzumsuz ve boş yere harcama yapmaktan öte bir şey değildir. Sahip olduklarımızın değerini iyi bilmek gerekir.

Tutumlu olmak, idareli olmak bize itibar kaybettirmez, bilakis israf etmekten kaçınarak, tasarruflu olduğumuzda bu durumu bizlere faydası olacaktır. İleri zamanlarda gerçekten ihtiyacımız olan şeylere sıkıntısız ve huzursuz olmadan kolayca sahip olmamızı kolaylaştıracaktır. Her şeyi ihtiyacımız kadar almalıyız Tüketeceğimiz her şey ihtiyacımız kadar olmalıdır.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 599 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

İsrafla İlgili Kompozisyon Örneği (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. neslihan dedi ki:

    süpeeeeeeeerrrrrrrrrrrr

DMCA.com Protection Status