İstiklal Marşının Kabulüyle ilgili Kompozisyon örneği

Milli marşlar, hürriyet, özgürlük, kahramanlık ve coşkuları ifade eden eserlerdir. Resmi tören ve toplantılarda önemli günlerde milli marşlar çalınarak ve söylenerek bu duygular ifade edilmiş olur.

Dünyanın her milletinde gelişmişlik düzeyi nasıl olursa olsun o milletin zor zamanlarında ortaya çıkan yüksek şahsiyet sahibi milletine yol gösteren insanlar vardır. Bunlardan biri de Mehmet Akiftir. Mehmet Akif milletimizin bekası için itilafa düştüğü insanlarla bile birlikte çalışarak milletimizin yeniden özgür muassır medeniyet seviyesini yakalamış bir millet olabilmesi için çalışmaktan çekinmemiş, varını yoğunu bu vatan için harcamıştır. Bir enkazın üstüne kurulmuş çiçeği burnunda bir devletti Türkiye. Kara bir gökkubbe altında yorgun bir milletle koşuyordu aydınlığa. Her köşesinde bir feryat Anadolu’nun. Kanla yıkanmış bir vatanın evlatları Allah Allah nidalarıyla arıyorlardı bağımsızlıklarını. Bin bir türlü yeisle kuşatılmış gönüller güçlü bir imanla arıyordu hakkını.

İşte böyle bir zemheride yazmıştı Akif Anadolu’yu bir güneş gibi aydınlatan satırlarını. Tarihin ölü şahitlerine duvarlara sıralamıştı dize dize umutlarını. Her bedende cılızca çarpan kalplerin ritmini arttırmıştı. Bu satırlar zafere olan inancı bir kat daha güçlendirmişti. Anadolu insanının direnme gücüne güç katmıştı.

Milli marşımız, İstiklâl Marşı, Türk ulusunun, hürriyet özgürlük, kahramanlık ve coşkularının ifade edildiği bir marştır. Kurtuluş Savaşı sonrasında, Türk ulusunun özgürlük ve hürriyet duygularının bir ifadesi olarak, şair Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılarak, Osman Zeki Üngör tarafından bestelenmiştir.

Türk halkının Kurtuluş Savaşı’nda vermiş olduğu kahramanca mücadele, hürriyet özlemleri, kahramanlıkları ve millet olarak yaşadığı coşku milli marşımızda anlatılmaktadır. Her ülke marşı söz ve müzikle ifade edilmese de İstiklâl Marşımız söz ve müzikle birlikte icra edilmiştir. Sözleri müziğinin sağladığı etkiyi daha da anlamlaştırmıştır ve sonucunda Türk halkını temsil etme görevini elde etmiştir.

Milli marşımızı nerede duyarsak, ayağa kalkar, düzgün bir duruş sergileyerek ve ulusumuzu temsil ettiğinden dolayı saygımızı göstererek, onu dinler ve iftihar ederiz. İstiklâl Marşımız milli duygularımızı en yüksek seviyelere ulaştıran ve bize geçmişimizi hatırlatan bir marşımızı olduğundan ona her zaman için gereken saygı ve değeri veririz. Aynı zamanda geçmişimiz ile geleceğimiz arasındaki önemli bir köprü olarak da görmeliyiz.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 760 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status