Kepler Üçgeni ve Çizilmesi

Kepler Üçgeni Nedir?

Kepler üçgeni, kenarları geometrik dizi oluşturan bir dik üçgen. Kepler üçgeninin kenarları altın oranla ilişkilidir, kenar uzunlukları ya da yaklaşık olarak 1 : 1,272 : 1,618 ile orantılıdır. Kenar uzunluklarının kareleri (şekilde gösterildiği gibi), aralarında altın oran bulunacak şekilde, geometrik dizi oluşturur.

Bu orana sahip üçgenler adını, üçgenin kısa kenarıyla hipotenüsü arasında altın oran olduğunu tespit ederek, özelliklerini tanımlayan ilk isim olan Alman matematikçi Johannes Kepler’den almıştır. İki matematiksel yapıyı, Pisagor teoremi ile altın oran, birleştiren Kepler üçgeni Johannes Kepler’i çok etkilemiştir; Alman matematikçi durumu;

« Geometride iki büyük hazine vardır: biri Pisagor teoremi, diğeri bir doğrunun sıra dışı ve ortalama (altın) oranla bölünmesi. İlkine bir külçe altın dersek, ikincisine eşsiz, kıymetli, mücevher diyebiliriz.

Bazı kaynaklara göre, Keops Piramidi’nde ölçüleri Kepler üçgenine çok yakın bir üçgen vardır.

Bir Kepler Üçgeninin Çizimi:

Kepler üçgeni ancak pergel ve cetvel kullanılarak, altın dikdörtgen yardımıyla çizilebilir:

  • Basit bir kare çizilir.
  • Karenin bir kenarının orta noktası karşı köşelerden biriyle birleştirilir.
  • Oluşan doğru yarıçap kabul edilerek çizilecek çember yayıyla dikdörtgenin yüksekliği oluşturulur.
  • Altın dikdörtgen çizimi tamamlanır.
  • Altın dikdörtgenin uzun kenarı yarıçap olacak ve dikdörtgenin diğer kenarı kesilecek şekilde bir çember yayı daha çizilerek Kepler üçgeninin hipotenüsü elde edilir.
Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 12 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status