Kıskançklıkla İlgili Kompozisyon Örneği

Her ne kadar insan sevdiğini kıskanır deseler de kıskançlık, aslında hiç de hoş olmayan bir davranıştır. Hatta bu duygunun aşırısı kişilik bozukluğu olarak değerlendirilebilir. Kıskançlık genellikle kişinin kendinde olmayanı başkalarında gördüğünde bu durumu kaldıramama duygusudur. İnsan her şeyin kendisinin olmasını isterse, başkalarının elindekine sahip olmak hissiyle dolarsa bu sosyal anlamda çok ciddi sorunlara yol açar. Sevdiğimiz bir insanı başkalarından kıskanmak ise yine çok gereksiz bir duygudur. Çünkü sizin sevdiğiniz kişi de sizinle aynı duyguları besliyorsa araya girecek hiçbir şey bu duyguları değiştiremez. Kıskançlık sanılanın aksine kişlerin arasında duvarlar örebilir, ilişkide tamir edilemez hasarlar ortaya çıkarabilir.

İnsan çocukluktan itibaren ilk olarak duygularına göre hareket eder ve bu çerçeveden dünyayı çevresini tanımaya çalışır. Aldı eğitim ve öğretim doğrultusunda nispeten duygularını geliştirir ve bir düzene koyar. Duygularını düşünsel mantığı ile yönlendirebilir. Yada duyguları mantığına ağır basar canının istediğine göre hareket etmeye başlar. İnanın en belirgin duygusal yönleri Sevgi, Hırs, Öfke, Kin, Kıskançlık, Aşk ve buna benzer diğer halleridir. İnsan duygularını olması gerektiği ölçüde kullanılması için fikirsel ayrıcalığını ve becerisini kullanmaktadır. Bunlardan bir tanesi de kıskançlıktır. Kıskançlık her insanda var olan bir duygu dürtüsüdür. Kontrol edilmediği taktirde çekememezliğe ve hatta haset gibi düşmanlıklara kadar ilerlemektedir. Kıskançlık kişinin başkasında görüp de çekemediği ve güzelliklerin yalnızca kendisinde olmasını istemesi gibi ahlaki ve psikolojik bir hastalıktır. Kontrol edilirse imrenme ve taktir edip örnek alma gibi erdemli kişisel aktivitelere dönüşebilir. Kıskançlığını terbiye edemeyen kişi her zaman huzursuz olur ve sosyal çevresinde sağlıklı ilişkiler kuramaz. Bu yüzden fikirsel ve düşünsel yaklaşımlar ile kontrol edilip tedavi ileri aşamada ise psikolojik terapi ile tedavi edilmelidir. Bunun en etkili yöntemi kendi elimizdeki artıların kıymetini bilerek bizden kötü durumda olanların halini tasavvur ederek başkasında olan herhangi bir olgunun hakkımıza hayırlı olup olmadığını tefekkür edebiliriz.

Kıskançlıkla ilgili duygu ve düşünceler çocukluktan şekillendiği için aile büyüklerine büyük iş düşmektedir. Çocuk eğitiminde narsist ve egoist yaklaşımlar yerine empati ve sempatiyi öğreterek, paylaşımcı sabırlı ve kanaatkar bireyler yetiştirmeye çalışmalıyız. Buda ahret şuurunu taşıyan iman ve islam ile şekillenmiş fikir bütünlüğü ile duyguları kontrol etmekle olur. Her ne şekilde olursa olsun kıskançlık, güzel bir davranış değildir. Bu sebeple kişi kendine hakim olmalı ve isteklerine ulaşmak için sabırla beklemelidir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 295 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status