Kitap İyi Dosttur ile ilgili Kompozisyon örneği

Kitap en iyi dosttur. Sıkıldığımızda yanımızdaki tek dostumuz kitaptır. Kitap okurken kendimizi başka bir dünyada buluruz veya maceralarla dolu bir yolculukta. Ben kendimi her ikisinde de buluyorum. de buluyorum İnsanın bir kitabı okuması için o kitabı sevmesi gerekir. Sevmeli ki sonunu yani finali merak etsin. Çünkü kitabı okumak için merak edip sevmesi gerekir. Kitap kelime dağarcığımızı geliştirir. Yeni kelimeleri ve anlamlarını anlamları ve kullanıldıkları yerleri öğreniriz.

Kitap, yetişkinler için iyi bir hazine, çocuklar için gerçek bir dosttur. İşte ben bunu “İyi bir kitap gerçek bir hazinedir” sözünden anlıyorum. Kitabın insan hayatındaki yeri oldukça büyüktür. Kötü kitap diye bir şey yoktur; ama iyi kitap her zaman vardır.

İyi bir kitap, insan için bir hazinedir ve bu hazinenin içinde akıl bulunmaktadır. Bazı kitaplar vardır acıyı anlatır, bazı kitaplar vardır sevinci anlatır; ama her kitabin içinde ondan ders çıkarabileceğimiz bir konu vardır. Bu yüzden onlar bizim en iyi dostlarımızdır. Bizimle sevinci, hüznü, kederi, başarıya ulaşmanın mutluluğunu paylaşırlar.

Bazen öğretmenlerimiz, bazen de ailemizden birileri çok kitap okursak bize kitap kurdu ismini takarlar. İlk planda bu kelime grubu sizde kötü bir izlenim uyandırabilir; ancak bu sözde övgü vardır. Bu yakıştırmayı alanlar kendisiyle gurur duymalıdır; çünkü okuyan insan ufkunu genişleten, olaylara ve durumlara farklı açılardan bakabilen, beynini işleten ve düşünen insandır. İnsanoğlu kelimelerle düşünür, kelimelerle konuşur, kelimelerle yazar. Kelime hazinesi geniş olan insanlar, diğerlerine göre zekâsını daha çok işleten, beynini daha fazla kullanan kimselerdir. Kelime hazinemiz zenginleştikçe fikir dünyamızda güçlenecektir.

Çoğu kitabin içinde bize derslerde yardımcı olacak bilgiler vardır. Derslerde öğretmenlerimizi dinliyoruz, kitabımızdan da yararlanıyoruz. Sınavlarda yüksek notlar almamızda öğretmenlerimizden sonra kitapların rolü büyüktür.

Bu sözlerden şöyle bir değerlendirme yapabiliriz. Kitaplar, insanların becerilerini geliştirmesinde ve başarısını arttırmada gerçek bir yardımcıdır. Sunu da unutmamalıyız ki, iyi bir kitap gerçek bir hazinedir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 821 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

Kitap İyi Dosttur ile ilgili Kompozisyon örneği (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. ali dedi ki:

    çok uzun çok kötü olmuş

DMCA.com Protection Status