Kuvvet Nedir? Kuvvet Nasıl Ölçülür

Hareket eden bir cismi durduran, duran bir cismi hareket ettiren, cisimlerin şekil, yön ve doğrultularını değiştiren etkiye Kuvvet denir. Hem yönü hem de büyüklüğü olan kuvvet vektörel bir niceliktir. Newton’un ikinci yasasına göre sabit kütleli bir cisim, üzerine uygulanan net kuvvetle doğru cismin kütlesi ile ters orantılı bir şekilde hızlanır. Bir cisme uygulanan net kuvvet cismin kazandığı momentumun zamana bağlı değişimine eşittir.

Üç boyutlu nesnelere uygulanan kuvvet de nesnenin dönmesine, şeklinin bozulmasına, basınçta değişime ve bazı durumlarda hacmin değişimine sebep olabilir. Bir eksen etrafında dönme hızında değişime sebep olan kuvvet eğilimine tork denir. Deformasyon(şekil değişikliği) ve basınç bir nesne dahilindeki zorlama kuvvetlerinin sonucudur.

Kuvvetin elemanları:

  •  Etki noktası
  •  Etki doğrultusu
  •  Etki yönü ve büyüklük

Kuvvetin etkileri:

  •  Hareket ettirici
  •  Durdurucu
  •  Yön değiştirici etkileri vardır.

Kuvvet nasıl ölçülür:

Kuvvetin ölçülmesi için maddelerin esnekliğinden yararlanılır. Cisimlerin esneklik özelliklerinden yararlanılarak yapılan araçlara dinamometre, el kantarı ya da yaylı kantar adı verilir.

Kuvvet vektörel bir büyüklüktür. Dolayısıyla vektörlerle ilgili bütün özellikler kuvvetler içinde geçerlidir. Kuvvet “F” harfi ile gösterilir ve “dinamometre” denilen yaylı kantarla ölçülür.

Kuvvet kavramı ilk olarak klasik mekaniğin ikinci hareket yasasında görülmektedir. Bir cisim üzerine etkiyen bir net kuvvet onun momentumunun değişmesine neden olur. Kuvvetin Sl birim sisteminde (uluslararası birim sistemi) birimi Newton’dur.

Dolayısıyla:

\vec F= {{d \vec p} \over {dt}}

Momentum p=mv ile:

\vec F= {{dm} \over {dt}} v + m {{dv} \over {dt}} gecerlidir.

Eğer kütle (m) değişmezse(mesela raketlerde değişir) {{d m} \over {dt}}=0 olduğundan kuvvet için terimin sadece ikinci kısmı önemlidir.

Kuvvet (\vec F), kütle mivme de \vec a olmak üzere,

\vec F = m \vec a

şeklinde ifade edilir. Kuvvet, niteliği gereği yöneysel bir büyüklüktür, belirleyici dört unsuru vardır; başlangıç noktası, doğrultusu, şiddeti ve yönü. Birimi de Newton ya da \frac{kg \cdot m}{s^2}‘dir.

 

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 212 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status