Medyan (Ortanca Değer) Nedir?

Yan yana yazılan sayıların tam ortasında bulunan sayıdır. Dizinin terim sayısı tek ise tam ortasındaki sayı medyan’dır. Terim sayısı çift ise ortadaki iki terimin aritmetik ortası medyandır.

Medyan olasılık kuramı ve istatistik bilim dallarında tek-değişirli veriler için bir tek-değişirli istatistiksel yığın, bir tek-değişirli bir örnekle veya bir tek-degisirli bir olasılık dağılımı içindeki yüksek değerlerde olan veri sayılarının yarısını düşük değerde olan veri değerlerini kapsayan yarısından ayıran bir sayı olarak tanımlanır ve bir tek-değişirli merkezsel konum ölçüsü olarak kullanılır. Diğer adı da ortanca değerdir.

Sonsuz sayıda olmayan tek-değişirli veriler önce küçükten büyüğe doğru sıralı dizi oluşturulmasından sonra ortadaki yani ortanca değeri elde edilir.

Verilen bir sayı dizisinde terimler büyüklük sırasına göre yazıldıktan sonra ortadaki sayıya medyan denir. Dizinin terim sayısı tek ise tam ortasındaki sayı medyandır. Terim sayısı çift ise ortadaki iki terimin aritmetik ortası medyandır.

Örnek: 1,2,3,4,5,6,7 yedi sayının bulunduğu bu sıralamanın medyanı “4” sayısıdır. Baştan ve sondan sayıldığında aynı yerde bulunur. Eğer veri sayısı çift ise son kalan iki veri çiftinin ortalaması medyan olur.

Örnek: 2,2,8,4,5,9 sayı dizisinin medyanı 8 + 4 / 2= 6′ dır.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 453 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status