Mustafa Kemal Atatürkün Müzikle İlgili Sözleri ve Görüşleri

Atatürkün Müzikle İlgili Sözleri ve Görüşleri

Müziği toplumun temel kültür değerlerinden biri olarak görüyordu. Türk ulusunun yücelmesinde başlıca hareket unsuru olarak ele alıyordu. Atatürk’ün müzikle ilgili  görüşleri ve sözlerini aktarmaya çalışacağız. Atatürk’ün Türk müziğine (musikisine) verdiği önem tartışmasız çok büyüktür. Atatürk sanatın her türlüsüne önem verdiği gibi, sanatçılara da ayrı bir değer verir, sanatla uğraşılması gerektiğini her fırsatta dile getirirdi. Ayrıca müzik eşliğinde dans etmeyi de çok severdi.

“Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından birisi kopmuş demektir”

“Biz Batı musikisini saygıyla dinlediğimiz gibi , bizim musikimiz de bütün dünyada saygıyla
dinlenilecek bir halde olmalıdır.”

“Efendiler! Hepiniz milletvekili olabilirsiniz! Bakan olabilirsiniz! Hatta Cumhurbaşkanı ola-
bilirsiniz! Fakat sanatkar olamazsınız!”

“Bir ulusun yeni değişikliğinde ölçü , müzikte değişikliği alabilmesi , kavrayabilmesidir.”
“Hayatta müzik gerekli değildir.Çünkü hayat müziktir.Müzikle ilgisi olmayan varlıklar insan değildir.Eğer söz konusu olan hayat insan hayatı ise müzik mutlaka vardır.Müziksiz hayat zaten var olamaz.Müzik hayatın neşesi , ruhu , sevinci ve her şeyidir.Yalnız , müziğin türü üzerinde düşünmeye değer.”

“Bir millet sanat ve sanatkardan yoksunsa , tam bir hayata sahip olamaz.”

“Müzik hayatın neşesi, ruhu, sevinci ve her şeyidir.”

“Hayatta müzik lazım değildir. Çünkü hayat müziktir. Müzik ile ilgisi olmayan varlıklar insan değildirler. Eğer söz konusu olan hayat insan hayatı ise müzik mutlaka vardır. Müziksiz hayat zaten mevcut olamaz.”

“Sanat güzelliğin ifadesidir. Bu ifade söz ile olursa şiir, nağme ile olursa musiki, nakş ile olursa ressamlık, oyma ile olursa heykeltıraşlık, bina ile olursa mimarlık olur.”

“Güzel sanatların hepsinde ulus gençliğinin ne türlü ilerletilmesini istediğinizi bilirim. Ancak bunda en çabuk, en önde götürülmesi gerekli olan Türk müziğidir. Bir ulusun yeni değişikliğine ölçü, musıkide değişikliği alabilmesi, kavrayabilmesidir.”

“Hayatlarını büyük bir sanata vakfeden bu çocukları sevelim.”

“Ulusal; ince duyguları, düşünceleri anlatan; yüksek deyişleri, söyleyişleri toplamak, onları bir an önce, modern müzik kurallarına göre işlemek gerekir. Ancak bu düzeyde Türk ulusal müziği yükselip, evrensel müzikte yerini alabilir.”

“Halkın da musıki ihtiyacını düşünmek gerekir. Halkın musıki zevkinin gelişmesi için bu musıkiye (batı musıkisine) alışması ve bu musıkiden hoşlanması için, köklü bir musıki eğitimine ihtiyaç vardır.”

“Bir çok defa bu musıkinin (Türk musıkisinin) tam haysiyetini bulamıyoruz. İşte bu dinlediğimiz musıki hakiki bir Türk musıkisidir ve hiç şüphesiz yüksek bir medeniyetin musıkisidir. Bu musıkiyi dünyanın anlaması lâzımdır. Onu bütün dünyaya anlatabilmek için, bizim milletçe bugünkü medeni dünyanın seviyesine yükselmemiz gerekir.”

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 11.056 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

Mustafa Kemal Atatürkün Müzikle İlgili Sözleri ve Görüşleri (2 Yorum)

Yorum Yaz

  1. çok güzelmiş sevdim

  2. Mikail dedi ki:

    Müzik Herşey dır

DMCA.com Protection Status