Müziğin Hayatımızdaki Yeri ve Önemiyle ilgili Kompozisyon örneği

Müzik ruhun gıdasıdır, sözü sanırım müziğin insan yaşamındaki yerini en güzel ifade eden özdeyişlerdendir. Bazen düz yazı ile ifade edilemeyen ya da sözlü olarak kurulan diyaloglardan beklenilenin elde edilememesi insanları dertlerini, heyecanlarını, sevinçlerini müzik yoluyla ifade etmeye yöneltmiştir.

Müziksiz hayat boş bir hiçe benzer kişi müzik dinleme alışkanlığına değinmemişse ya da müzik dinleme yetisine sahip değilse hayatındaki birtakım olayları analiz edebilmek için müzikten mahruz kaldığı için moral gücü kötüdür.

Ama o kişi yorgun,canı sıkılmış,bitkin ise müzik dinlediğinde morali,can sıkıntısı yeniden yerine geliyorsa müzik o kişi için hayatta vazgeçilmez bir unsurdur. Nasıl ki vücudumuzun besine,gıdaya,proteine,kalsiyuma ihtiyacı var ; müziğinde ruhumuz açısından maddi ve manevi değeri küçümsenemez müzik girdiği ortama ayak uydurabilme yetisine sahiptir nasıl ki insan yaşadığı çevreyle uyum sağlar.

Müzik sadece duygu alışverişi anlamında kullanılmanın ötesinde ekonomik sektörde de verim arttırıcı olarak kullanılabiliyor. Japonlar birçok üretim alanlarında mesai saatlerinde merkezi olarak müzik dinletmek kaydıyla çalışanlar üzerinde pozitif bir atmosfer yaratıp ritmik bir çalışma ahengi oluşturmuşlar ve bu uygulamanın verimi arttırdığını ve çalışanlarında olması gerekenden daha az yorgunluk hissettiğini görmüşlerdir. Yine müzik ekonomik anlamda bir sektör olmuş ve ses icrasından, basımından, yayımına kadar değişik kategorilerinde milyonlarca insana istihdam sağlamaktadır. Yaşamımızın bu bölümün de yer aldığı gibi, karşı cinse hislerimizi ifade etmekte, dertlerimizi dillendirmekte de önemli bir argümandır müzik.

İşte müzik de böyledir çevreye ortama ayak uydurma kabiliyeti vardır. Bir ünlü Türk bilgini Mevlana “müziksiz hayat hiçe benzer,müzik kalbin ve ruhun gıdasıdır o gıdadan kimse mahrum kalmasın” demiştir. Mevlana’nın da dediği gibi müziğin hayatımızdaki yeri küçümsenemez müzik hayata bakış ufkumuzu geliştirir bizlere kabiliyet verir.

Bir de müziği anlayıp dinlemek var;bir de müziği anlamadan dinlemek vardır. Ama anlamadan dinlediği müzik kişide herhangi bir çağrışım kazandırmaz, çağrışım kazandırmadığı gibi de o müzik müzik olmaktan çıkar. Ama bir de müziği ahengine göre dinleyen kişide öyle çağrışımlar meydana gelir ki o müzik onu mutlu eder.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 277 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status