Müzikte Kanon Nedir?

Müzikte Kanon Kısaca Nedir?

Müzikte kanon bir çeşit çok seslilik kuralı üzerine yapılmış olup, belli zaman aralığında başlangıç melodisinin belirli yada diğer bir perdeden taklit edilme durumuna dayalı parçalara verilen bir isimdir. Eski Yunan dilinde Kanon yasa veya kural olarak biliniyordu.

Müzikte kanon yapma takliti aynı değere sahip, daha uzun değere sahip yada daha kısa değerlere sahip olan notalar ile yapılır. Bir melodinin başlangıcında ki ilerleyiş yönü taklitinde tersine çevrile bilmektedir. Örnek olarak, taklitinde şarkı, ezgi geriye doğru okunur ve aralıklar herhangi bir değişiklik yapılmaksızın tersine doğru hareket ettirilir veya hem ezgi, hem aralıklar tersine hareket ettirilmektedir.

muzikte-kanon-nedir

Kanon Yapmak Nedir? Her Parça Kanon Olur mu?

2 sesten oluşan bir kanon en an 2 kişi olmak üzere peş peşe okunur yada çalınır. Daha önce başlayan okuyucu 2 numaralı yere geldiği zaman 2. kişi numaralı yerden başlar, böylece 2 kişi aynı parçayı peş peşe başlayarak aynı zamanda çalmış ya da okumuş olur. Bu duruma “kanon yapmak” denilmektedir. Ayrıca her parça kanon olmaz.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 3.047 viewsYorum Yazın

Serkan Gönültaş

Kocaeli Üniversitesi Elektronik Öğretmenliği bölümü mezunuyum. Bu siteyi kurmamın amacı insanımız için faydalı olmak, insanlarımızı bilgilendirmek. Yazılım alanında daha çok bilgili olduğum için yazılım ile ilgili konulara ağırlık veriyorum. Diğer arkadaşlarımız da alanları ile ilgili sizlere yardımcı olmaya çalışıyor. Umarız hayat ile ilgili her konuda sizlere yardımcı oluruz.
DMCA.com Protection Status