Ne Ekersen Onu Biçersinle ilgili Kompozisyon örneği

İnsan her zaman hayatta ne kendisi için ne yaparsa onun karşılığını alır. Eğer insan kendi başarısı için hiç çaba sarfetmiyor ise asla başarılı olamayacaktır şayet hayatı boyunca kendisine odaklanmış, başarı için çabalamış ve çalışmış bir insan istediği başarıyı ve mutluluğu günün birinde her zaman alacaktır.

İnsan ilişkilerinde de ne ekersek onu biçeriz. Eğer kendimizi insan ilişkilerinde başarısız görüyor, insanların bize gülümsemediğini, bizimle ilgilenmediğini, bizi sevmediğini düşünüyor isek öncelikle bu insanlara nasıl davrandığımızı düşünmemiz gerekir. Biz karşımızdaki insana suratsızca, somurtarak yaklaşırsak karşılığında gülümseme almamız çok zordur aynı zamanda biz insanalara iyilikte bulunur isek iyilik görür, sevgi ile yaklaşır isek sevgi alır, yakınlarımız ile ilgilenir isek onlarda bizimle her zaman ilgileceğini biliriz. Atasözünde denildiği gibi tarlaya buğday ekersen ve bu buğday gür ve diri ise ektikten sonra bakımını yapar tarlamızla ilgilenirsek bol mahsül alır bol ürün toplarız. Hayatta böyledir hiçbirşeyi elden bırakmayıp hayata dör elle sarılmalı ve karşılığının gelmesi için var gücümüzle çalışmalıyız.

Yalnız kendini düşünmenin ve bencilliğinin ihtirasına kapılan insanoğlu, dünyayı kendi arzularını fazlasıyla doyurabileceği bir ganimet alanı sanır. Vicdan, irade ve eğitim, o büyük güçlerini göstermediği sürece kötülükler kara bir bulut gibi sarar dünyamızı.

Bazen işlerimizin gönlümüzce olmadığına, çabalarımızın meyvelerini alamadığımıza üzülürüz. Bunların gerçek nedenleri üzerinde duracağımıza koyu bir karamsarlığa kapılırız.

Hayatta atılan ilk adımlar, sonuçları bakımından çok önemlidir. Bu nedenle hayatta, her türlü alanda ilk adımları atarken çok dikkatli olmalıyız. Yersiz düşüncelerle, yanlış davranışlarla çevremize, dolayısıyla da kendimize zarar vermekten kaçınmalıyız. Başkalarının bize karşı iyi niyetli olmalarını istiyorsak önce kendimiz iyi olmalıyız. Önemli olan da budur.

Her birey kendi içindeki kötülük tohumlarını yok etmeyi başardığı takdirde, bu dünyada kötülük denen şey de ortadan kalkacaktır.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 42 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status