Nötron Nedir? Nötron Özellikleri

Maddenin en küçük yapı taşı Atom’dur. Atomu’da oluşturan bileşenler, tanecikler vardır. Atomun çekirdeğini oluşturan yüksüz taneciklere “Nötron” denir.

Hidrojenin dışında, bütün elementlerin çekirdeğinde nötron ve proton bulunur. Bir elementin çekirdeğinin nötron sayısı, ya protona eşit veya proton sayısından fazladır.

Nötron (Ilıncık), proton ile birlikte, atomun çekirdeğini meydana getirir. Bir yukarı ve iki aşağı kuarktan oluşur. Ayrıca nötron ve proton sayılarının toplamı, bize kütle numarasını verir. Nötron ve proton kütleleri, birbirine oldukça yakındır. Nötronlar yüksüz parçacıklardır. Hidrojen dışında bütün atomların çekirdeklerinde bulunan parçacıktır. Nötronun elektrik yükü sıfır ve bağıl kütlesi 1,00 dır. Nötronların da 3 kuarktan oluştukları sanılmaktadır. Sembolü(n)’dir, çekirdekte bulunur.

1920 yılında Rutherford ve 1931’de Heisenberg nötrondan bahsetmişlerdir. Nötron, 1932 yılında James Chadwick (Kadvik) adlı bilim adamı tarafından bulunmuştur. Her atom farklı sayıda nötron bulundurabilir.

Hidrojen dışında tüm atomların çekirdeklerinde bulunurlar. Proton ile aynı kütleye sahiplerdir (1 a.k.b.). Nötronlar,elektron ve protonun birleşiminden oluşurlar. Beta ışımasında, nötron bozunarak proton ve elektrona dönüşür.

Nötronların Özellikleri

  • Elektrik yükü yoktur. Yani yüksüzdürler.
  • Sembolü (n) dir.
  • Nötronlar 3 kuarktan oluşurlar.
  • Bağıl kütlesi 1,00 dır.
  • Nötronun kütlesi 1,0086654 ± 4,3×10 -7 atomik kütle birimidir.
Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 246 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status