Öğrenciler İçin Doğru Ders Çalışma Önerileri

Öğrencilerin okuldaki başarılarını önemli ölçüde etkileyen çalışma alışkanlıklarının evde kazanılması gerekiyor. Anne babalar okuyan çocuklarını tembellikle suçlamaması gerekir. Amaçsız, programsız, yatarak, uzanarak yada televizyon karşısında ders çalıştırmayın. Bu şekilde aklını derse veremeyen öğrenciden başarıda beklenemez.

Öğrencilerin okuldaki başarılarını önemli ölçüde etkileyen çalışma alışkanlıklarının evde kazanılması gerekiyor. Çalışma ortamının çalışma verimini etkilediğini, anne babaların çocukları için böyle bir ortam sağlamaları gerekiyor. Öğrencinin çalışması için bağımsız bir odası yoksa evin bir köşesi çalışma için ayrılmalıdır. Okulda başarı için planlı ve programlı çalışma önemlidir.

Planlı ve programlı çalışma; zamanın iyi kullanılması ve planlanması, çalışma ortamının düzenlenmesi, not tutma, etkili dinleme, verimli okuma, özet çıkarma, güdülenme, derse hazırlıklı gelme ve tekrar demektir. Öğrenci planlı çalışarak her işe gerektiği kadar zaman ayırabilir. Günü gününe ders çalıştığında sınavlar öncesinde aşırı çalışmaya gerek kalmaz. Çalışma verimi artar, öğrendikleri daha kalıcı ve etkili olur. Eğer öğrenci, amaçsızsa, plansız programsız çalışıyorsa, evin değişik yerlerinde çalışıyorsa, yatarak, uzanarak ders çalışıyorsa, TV karşısında ya da müzik dinleyerek çalışıyorsa, ezberleyerek öğrenmeye çalıyorsa, kaynaklardan yararlanmıyorsa, yanlış çalışıyor demektir.

Öğrencinin derse aktif katılımı da başarıyı olumlu etkiliyor. Derste dinleme yolu ile öğrenmenin, öğrencinin kendi başına öğrenmesinden hem daha etkili olduğunu hem de daha kısa sürede gerçekleşiyor.

Çalışmaya başlayamıyorum. Kitaba bakarak öylece oturuyorum’ diyorsanız, bir amaç belirleyin. Belli bir zaman süreci içinde çalışmayı alışkanlık haline getirin. Yaşam büyük bir yarıştır; bu yarışta kazananlar da olur, kaybedenler de. Siz hangi tarafta olmak istersiniz ? Kazanmak için çaba gerekir. İşe çalışma düzeninizi değiştirerek başlayın.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 126 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status