Oynar, Oynamaz ve Yarı Oynar Eklemler ve Özellikleri

Oynar eklemler: Kol ve bacak kemikleri bağlantı yerlerindeki eklemler oynar eklemlerdir. Bunlar iki bağlantı kemiğinin, eklem yerlerinde istenen hareketi verecek şekilde oynayabilmesini sağlamış olurlar. Böylece bu eklemlerin bulunduğu kemikler, çeşitli hareket yeteneğine sahip eklemler özelliğini kazanmış olurlar.

Oynar eklemlerdeki kemiklerden birinin başı, öbür kemiğin çukuruna girmiş şekildedir. İki kemik, birbirlerine eklem bağları ile bağlanmıştır. Kemiklerin birbirlerine sürtünmeleri sırasında aşınmalarım önlemek için, bu eklem yüzlerinde kıkırdak yastıkları ve buraları yumurta akı bir madde ile sıvayarak kaygan hale getiren eklem kesecikleri bulunur. Eklem aralığındaki bu sıvının korunması ve her iki kemiğin hareket kaabiliyetinin sağlanması görevide eklem kapsülüne aittir. Oynar eklemlerin etrafında bir de hareketleri sağlayan ve eklem kapsülünü koruyan ligamentler vardır. Kasların bitiş noktalarını oluşturan ligamentler aynı zamanda eklemin hareketlerinin yönlerini belirler. Bazı oynar eklemlerin iç kısmında yani kapsülün içinde kalacak şekilde menisküs denilen yapılar ve iç ligamentler bulunur.

Oynar eklemlerin özellikleri?

  1.  Oynar eklemler adı üstünde oynar: yani çok yönlü hareket ederler.
  2.  Kol ve bacaklarımızda bulunan eklemler bu tür eklemlerdir.
  3.  Birbiriyle birleşen kemiklerden birinin ucu tümsek, diğerinin ucu ise ona uyacak şekilde çukurdur.
  4.  Eklemleri oluşturan kemiklerin ucu kırılmasın diye kaygan ve yumuşak maddeyle örtülüdür.
  5.  İki eklem arasında kaygan sıvı vardır.
  6.  Karşılıklı iki kemik eklem bağlarıyla birbirine bağlıdır.

Oynamaz eklemler: Kafatası kemiklerinin birbirlerine eklendikleri yerlerdeki eklemlerdir. Buradaki eklem yerleri, bir testerenin dişleri gibi birbirlerine geçme şeklindedir. Kemikler, bu girinti ve çıkıntılarla birbirlerine oynamayacak şekilde eklenmiş durumdadırlar.

Oynamaz eklemlerin özellikleri?

  1.  Oynamaz eklemler adı üstünde hiç oynamaz, hareket etmezler.
  2.  Çünkü bu kemikler cok sıkı bir sekilde birbirine bağlanmış, testere dişi gibi birbirine girmiş, özellikle kafatasında bulunan sağlam kemiklerdır.

Yarı oynar eklemler: Omurgayı meydana getiren omurların birbirlerine olan eklemlerindeki eklemlerdir. Bunlar sınırlı olarak hareket ederler.

Yarı oynar eklemlerin özellikleri?

  1.  Yarı oynar eklemler adı üstünde tam oynamaz, yarı oynar durumdadır.
  2.  Bel, sırt ve boyun bölgesinde bulunurlar.
Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 2.360 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status