Pillerin İcadı: Pili Kim Buldu, Ne Zaman Buldu?

Hayatımızı kolaylaştıran icatlar, buluşlar: Piller

Geçmişten günümüze hayatımızı kolaylaştıran, hayatımıza yön veren bir çok icat vardır. Bunlardan birisi de sinemadır.

Sinemayı kim icat etti, sinemayı kim buldu, ne zaman buldu, kaç yılına buldu bunlarla ilgili kısa bilgiler.

Pillerin İcadı:

Günümüzden yaklaşık 2.000 yıl önce, eski Yunan bilgini Thales, bir kumaş parçasını fosil ağaç reçinesinden oluşmuş sarı bir kayaç türü olan kehribara sürterek, küçük elektrik kıvılcımları elde etmişti. Ama insanların bu gücü denetim altına alarak, düzenli bir elektrik akımı sağlayan pili üretmeyi başarmaları için aradan çok uzun bir zaman geçmesi gerekliydi.

1800’de Alessandro Volta (1745-1827), yaptığı ilk pile ilişkin ayrıntıları yayınladı. Volta pili belirli çözeltiler ile metal elektrotlar arasındaki kimyasal tepkimeden yararlanma yoluyla elektrik üretiyordu. John Frederick Daniell (1790-1845) gibi başka bilim adamları, elektrot yapımında farklı gereçler kullanarak Volta’nın tasarımını geliştirdiler. Günümüzün pilleri de aynı temel tasarıma dayanmakta, ama yapımlarında modern gereçler kullanılmaktadır.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 75 viewsYorum Yazın

Serkan Gönültaş

Kocaeli Üniversitesi Elektronik Öğretmenliği bölümü mezunuyum. Bu siteyi kurmamın amacı insanımız için faydalı olmak, insanlarımızı bilgilendirmek. Yazılım alanında daha çok bilgili olduğum için yazılım ile ilgili konulara ağırlık veriyorum. Diğer arkadaşlarımız da alanları ile ilgili sizlere yardımcı olmaya çalışıyor. Umarız hayat ile ilgili her konuda sizlere yardımcı oluruz.

Pillerin İcadı: Pili Kim Buldu, Ne Zaman Buldu? (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. esma güçlüer dedi ki:

    Ben bu siteyi cok begendim o kadar guzel ki inanamiyorum hocam burdan aleynaya sesleniyorum aleyna sana ozeniyorum bunu sans hic soyleyemedim sana kotu davransamda senin sacini yuzunu o ela gizlerini cok seviyorum burdan en yakin arkdaslarima esra varol sevval cevik zeynep arslan eren baktemur binnax buse keskin e selamlar ben sizi cok seviyorum ben bide beziktasliyim burdan selma timurlenk sedat acar gokmen ozturk ilhami ciftci ezgi elbasan sizi de cok seviyorum bu messjimi tum engin can okuluna yolluyorum sedat hoca cok akilli bence gorkem zeynepin sevgilisi dir arkadaslar ben esma gucluer istenbul esenler de oturuyorum engin can orta okuluna gidiyorum 5f ye ziyayeteacik degilim aleyna sana da selamlar

DMCA.com Protection Status