Polonyum Nedir? Nerelerde Kullanılır ve Nasıl Elde Edilir

Polonyum. Atom numarası 84, atom ağırlığı 210 olan, ilk radyoaktif element. Fizikçi Marie Curie ve Pierre Curie’nin 1898’te bulduğu polonyum, uranyumdan 400 kat daha radyoaktif ve en tehlikeli radyasyon türü olan alfa radyoaktivite saçmaktadır. Sanayide kullanılan ve sigarada bulunan polonyum, böbrek, karaciğer ve dalakta onarılamaz zarar yaratır. Çürümesi halinde büyük enerji ortaya çıkar. Bir gram polonyum, 140 watt ısı enerjisi üretir. İnsan vücudunda çok az miktarda olan polonyum-210, parçacık hızlandırıcı veya nükleer reaktörden elde edilebilir. Simgesi Po’dur. İsmi Polonya’dan gelmektedir.

Kullanım Alanları

Polonyum, berilyum ile karıştırılır ya da alaşım durumuna getirilirse etkili bir nötron kaynağı elde edilir. Bu kaynaktan, tekstil tezgâhlarındaki vb statik yükleri yok etmekte yararlanılır. Bu nötron kaynağından fotoğraf filmleri üzerindeki tozları fırçalayarak yok etmekte de kullanılır.

Polonyumun Elde Edilmesi

Metalik polonyum, polonyum hidroksitten ya da öteki bazı polonyum bileşiklerinden, derişik sulu amonyak çözeltisi ya da susuz sıvı amonyak ile işleme sokularak elde edilir. Polonyumun bilinen iki allotropu vardır. Metalik polonyum seyreltik asitlerde kolayca çözünmesine karşın, alkalilerde pek az çözünür. Polonyumun organik asitlerle yaptığı tuzlar kolayca yanar, halojenür aminler bu tuzlan metale indirgerler. Miligram ya da mikrogram derecesinde de olsa Po-210′a dokunulması son derece tehlikelidir, bu nedenle özel aletlerle uzaktan kontrol edilmesi gerekir. Dokunulduğunda zarar vermeyecek polonyum miktarı en fazla 6.8×10-12 gram kadardır. Buna göre, polonyum siyanür asidinden 2,4 x 10, 11 kez daha zehirlidir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 489 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

Polonyum Nedir? Nerelerde Kullanılır ve Nasıl Elde Edilir (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. cumali dedi ki:

    basit bir sekilde alnatirmisiniz nasil uretilevilir

DMCA.com Protection Status