Prizma Nedir? Prizma çeşitleri ve Prizmaların Ortak Özellikleri

Prizma, optikte düz yüzeyleri olan ve ışığı kıran saydam bir cisimdir. Yüzeyler arası açıları uygulamaya bağlı olarak değişir. Geleneksel geometrik şekli ise alt yüzeyi üçgen kenarları ise karesel olan üçgen prizmadır. Bu nedenle halk arasında “prizma” kelimesi bu şekil için kullanılır. Bazı prizma türleri geometrik prizma şeklinde değildir. Prizmalar genellikle camdan yapılır ancak tasarlanıldığı dalgaboyuna özel olarak herhangi bir saydam malzeme de kullanılabilir. Tek prizma ile üstünde durduğumuz ölçü doğrusunun ancak bir tarafını görebiliriz. İki prizmayı üst üste koyarak doğrunun her iki tarafını birden görebiliriz. Bu prizmalara çift prizmalar denir. Bu tip prizmalar; ölçü alırken, bir noktadan bir doğruya inen dik doğruyu ve bir doğrudan bir noktaya çıkan dik doğruyu bulmamızı sağlar.

Prizma çeşitleri?

 1.  Küp
 2.  Dikdörtgenler prizması
 3.  Kare prizma
 4.  Silindir
 5.  Üçgen prizmalar
 6.  Düzgün çokgen prizmalar

Prizmaların ortak özellikleri?

 1. Prizma, optikte düz yüzeyleri olan ve ışığı kıran saydam bir cisimdir. Yüzeyler arası açıları uygulamaya bağlı olarak değişir.
 2. Prizmalar genellikle camdan yapılır ancak tasarlanıldığı dalgaboyuna özel olarak herhangi bir saydam malzeme de kullanılabilir.
 3. Tek prizma ile üstünde durduğumuz ölçü doğrusunun ancak bir tarafını görebiliriz. İki prizmayı üst üste koyarak doğrunun her iki tarafını birden görebiliriz. Bu prizmalara çift prizmalar denir. Bu tip prizmalar; ölçü alırken, bir noktadan bir doğruya inen dik doğruyu ve bir doğrudan bir noktaya çıkan dik doğruyu bulmamızı sağlar.
Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 264 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

Prizma Nedir? Prizma çeşitleri ve Prizmaların Ortak Özellikleri (1 Yorum)

Yorum Yaz

 1. naz dedi ki:

  dgwrfeje

DMCA.com Protection Status