Radyonun İcadı: Radyoyu Kim Buldu, Ne Zaman Buldu?

Hayatımızı kolaylaştıran icatlar

Geçmişten günümüze hayatımızı kolaylaştıran bir çok icat vardır. Bunlardan birisi de radyodur.

Radyoyu kim icat etti, Radyoyu kim buldu, ne zaman buldu, kaç yılına buldu bunlarla ilgili kısa bilgiler.

Radyoyu kim icat etti: Guglielmo Marconi

Radyo nerede icat oldu: Bologna

Radyo ne zaman bulundu: 1894

Radyonun İcadı:

Radyonun temelleri Guglielmo Marconi‘nin Bologna yakınlarındaki evinin tavan arasında yaptığı deneylerle atıldı. Havadan mesaj göndermek için radyo dalgalarından yararlanma düşüncesine kapılan Marconi, uzak yerler arasında telsiz iletişimi olanaklı kılarak ve “ticari eğlence” yaşamını dönüşüme uğratarak dünyayı değiştirecek bir icat gerçekleştirdi.

Marconi’nin kullandığı verici Heinrich Hertz tarafından geliştirilmiş bir elektrik kıvılcımı jeneratörüydü. Jeneratörün yaydığı radyo dalgaları, Fransız Edouard Branly’nin icat etmiş olduğu bir “alıcı” tarafından yakalanıyor, alıcı daha sonra radyo dalgalarını bir elektrik akımına dönüştürüyordu. Marconi, 1894‘te oda içinde gönderilen radyo sinyalleriyle çalan bir elektrikli zil yapıp, sonraki sekiz yıl içinde Atlas okyanusu üstünden 4.800 km’yi aşan radyo mesajları göndermeyi başardı.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 629 viewsYorum Yazın

Serkan Gönültaş

Kocaeli Üniversitesi Elektronik Öğretmenliği bölümü mezunuyum. Bu siteyi kurmamın amacı insanımız için faydalı olmak, insanlarımızı bilgilendirmek. Yazılım alanında daha çok bilgili olduğum için yazılım ile ilgili konulara ağırlık veriyorum. Diğer arkadaşlarımız da alanları ile ilgili sizlere yardımcı olmaya çalışıyor. Umarız hayat ile ilgili her konuda sizlere yardımcı oluruz.

Radyonun İcadı: Radyoyu Kim Buldu, Ne Zaman Buldu? (3 Yorum)

Yorum Yaz

  1. sıla dedi ki:

    süper

  2. elisa dedi ki:

    harika ama doğru cevap yok

  3. helin namı diyer miüsa dedi ki:

    thanks you

DMCA.com Protection Status