Resul ve Nebi Arasındaki Farklılıklar

Alemlerin yaratıcısı olan Allah Teala yarattığı insanları uyarması için özel olarak seçilmiş olan kişileri elçisi olarak, uyarıcı olarak belirlemekteydi ve değişik kavimlere göndermekteydi. Bunlara Peygamber denilmekte ve yaratanın yer yüzünde ki temsilcileridir. Bu gönderilen peygamberler de iki kısıma ayrılmaktaydı. Bazıları Nebi olarak bilinir bazıları da Resul olarak bilinir. Ancak nebiler resul olamazken resuller nebidirler.

Resuller ve nebiler arasında farklılıklar da vardır. Öyle ki resul peygamberler diğer peygamberlerden daha üstündürler. Bütün peygamberlerin en üstünü ise Hz Muhammed (saa) dir. Resullerin üstünlükleri ile ilgili bir kaç bilgiyi aşağıda aktarmaya çalışacağız.

resul-ve-nebi-arasindaki-farkliliklar

Nebi ve Resul arasındaki farklar;

  • Nebi, kendisine melek tarafından vahiy veya kalbine ilham olunan ve salih rüya ile uyarılan zat demektir.
  • Resul, vahiy ile üstün kılınmış olan ve kendisine Cebrail (a.s.)’in Allah (c.c.) tarafından özel olarak indirdiği kitap ile vahyetmiş olduğu ve Yüce Allah’ın hükümlerini halka tebliğ etmek üzere gönderdiği kamil insan demektir.
  • Resul; Allah (c.c.) tarafından kendisine yeni bir şeriat verilen ve kendisinden evvel ki Peygamberleri tasdik edendir.
  • Nebi ise kendisine yeni bir şeriat verilmeyip, kendisinden önceki Peygamberin şeriatını uygulayan ve tasdik edendir.
  • Her resul aynı zamanda nebidir, her nebi resul değildir.
Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 4 viewsYorum Yazın
Etiketler: / /

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status