Rumuz (Takma Ad) Nedir? Rumuz Ne Demektir?

Rumuz Nedir?

Bilinçli bir şekilde gerçek ismin yerine kullanılan isimlere Rumuz veya Takma Ad denir. Rumuzlar günümüzde daha çok İnternet ortamında karşımıza çıkmaktadır. Bir çok siteye giriş yapılabilmesi için üye olunmasını istiyorlar. Bundan dolayı da gerçek isimlerin yerine anlamlı veya hiçbir anlam taşımayan takma adlar seçilebiliyor.

Rumuzlar gerçek isminin görünmesini istemeyenler tarafından seçilebildiği kadar, kimileri tarafından da bir farklılık olması, değişik bir isim kullanma heveslerinden dolayı da ortaya çıkan isimlerdir. Sanal dünyada konulabildiği kadar gerçek dünyada da konulmaktadır.

Örneğin; Güzin Abla ve Haydar Dümen gibi uzman ve köşe yazarlarına mektup gönderen okuyucular, gerçek kimliklerini gizlemek için rumuz kullanırlar.

Rumuzun İngilizcesi:

Rumuzun İngilizce karşılığı nickname’dir (kısaca nick). Bir bilgisayar terimi olarak tüm dünyada yaygın şekilde kullanılmaktadır. İnternet yaygınlaştıkça orijinal halinde Türkçeye de girmiştir. Günümüz Türkçesinde, nickname, İnternet’te belli bir iletişim (haberleşme) hizmetini, düzenli olarak kullanmak isteyen kişinin, kendi adından farklı olarak, bu hizmeti, gerçek adını gizleyerek kullanmak için, kendine taktığı ad veya ad yamasıdır.

Rumuz Ne Demektir?

Sembol, simge, remiz.

Gizli anlamları olan işaretler ve sözler

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 489 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status