Sakla Samanı Gelir Zamanıyla İlgili Kompozisyon Örneği

İnsan hayatı boyunca çalışır, didinir; bunun karşılığında da para kazanır. Kazandığı paralarla da birtakım ihtiyaçlarını karşılar. Ancak insanoğlu her zaman para kazansa da biraz tutumlu olmak, zor günlerini düşünmek zorundadır.

Kendimize yeni bir eşya aldığımızda eskileri hemen elimizden çıkarmamalıyız. Her şeyin yenisi daha güzeldir fakat gün gelir o eski eşyalara da ihtiyaç duyarız. Bugün hiçbir işimize yaramadığını düşündüğümüz bir şey günler sonra bizim için çok gerekli hale gelebilir. Eğer zamanında kullanmadığımız eşyalarımızı bir yerde saklarsaonlara ihtiyacımız olduğunda hemen yerinden çıkarır kullanılırız. Böylece yenilerini alarak israf yapmamış oluruz.

Bir Hikaye;

Mesleği boyacılık olan bir arkadaş eve alınan yoğurtların kaplarını biriktiriyormuş.Eşi bu yoğurt kapları fazlalaşınca atmak istemiş ama bu arkadaş attırmamış.Zaman geçmiş boyacı biri iş için ev sahibi ile görüşmeye gitmiş.Ev sahibi evinde bulunan 11 tane kapı ve 5 tane penceresinin değişik renklerde boyanmasını istemiş.Kapı ve pencereler yağlı boyayla boyanacağı için boyacı bu boyaların temizlenmesinin zor olduğu için hepsini farklı kaplara koymuş.Tabi burada yoğurt kapları imdadına yetişmiş.Böylece her seferinde kapları temizlemek zorunda kalmadığı gibi işi de çabuk bitmiş.Yani basit gibi görünse de her malzeme bize zamanı gelince lazım olacaktır.

Her konuda tutumlu olmayı, kıymet bilmeyi öğütleyen bu atasözüne göre insanlar her zaman israftan kaçınmalıdır. Bugün bir şey değersiz görünse de gün gelir ona da ihtiyaç duyarız.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 78 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

Sakla Samanı Gelir Zamanıyla İlgili Kompozisyon Örneği (3 Yorum)

Yorum Yaz

 1. tuana duygu dedi ki:

  yeterince kompozüsyonunuz yok koyduğunuz kompozüsyonlar çok güzel ama istediğim kadar yani aradığım kompozüsyonlar yok :(((( lütfen daha çok kompozüsyon örneği koyunuz !!!!!

  • admin dedi ki:

   Teşekkürler. Sizlerin yorumları bizler için önemli. Sizin istediğiniz, lazım olan kompozisyonları bize bildirir iseniz yardımcı olmaya çalışırız.

 2. aleyna betül köse dedi ki:

  sakla samanı gelir zamnı olan üstü bir cümle yada adam akıllı bi cümle istedik yok ya yok

DMCA.com Protection Status