Savaş ve Barışla ilgili Kompozisyon örneği

İnsanoğlu yeryüzüne geldiğinden beri sürekli olarak maddi ya da manevi sebeplerden dolayı savaşlar yaşanmıştır. Devletler arasındaki anlaşmazlıklar genellikle maddi menfaat çatışmalarından kaynaklanırken bireyler arasında manevi sebeplerle de çatışmalar çıkabilmektedir.

Barış, toplumsal yaşam ve ülkeler arası ilişkiler açısından çok önemlidir. Savaşlar ülkelerin hem maddi hem de manevi anlamda büyük zararlar görmelerine sebep olur. Ülkeler servetlerini rakip gördüğü devletleri yok etmek için harcarlarken, kendi halkını da sefalete sürüklerler. Dünya üzerinde huzur ve refah ortamı bozulurken insanların birbirlerine güvenememesi ve daima şüphe içinde yaşamalarına sebep olur. Dünya tarihini incelediğimizde yüzlerce savaş ve her savaşın binlerce acıklı öyküleriyle karşılaşırız. Sevdiklerini bir hiç uğruna kaybeden analar, eşler ve en önemlisi yetim büyümek zorunda kalan masum çocuklar.

Savaşların yaşanmasının en büyük sebebi “hırs” denen o kötü duygudur. Hırs, hep daha fazlasını istemek elindekiyle yetinebilmesini bilememektir. Oysaki insanoğlu adaletli paylaşmayı bilmiş olsa dünyanın kaynakları herkes için yeterlidir. Adalet ve başkalarının haklarına saygı duymayı gerçek anlamda insanoğlu öğrendiği zaman barış ve güzellikler evrenin her yanına yayılacaktır. İnsanlar birbirleriyle paylaşmanın tadına vararak korkularından ve bencilliklerinden kurtulacaklardır. Savaş denen o karanlığı yırtarak aydınlık ve güzel günleri birbirleri ile yaşayacaklardır.

Savaş, acılar ve hıçkırıklar dolu bir olaydır. Bunun en kötü yüzünü şüphesiz bu savaş denen illeti yaşamak zorunda kalmış olanlar bilir. Savaşı yaşamış olanların en başında ise hiç şüphesiz askerler vardır ve o askerler barışın değerini hepimizden çok iyi bilir. İşte o askerlerin en büyüklerinden olan Gazi Mustafa Kemal ” Yurtta barış, dünyada barış” diyerek bize en güzel öğüdü verirken en doğru yolu da gösteriyor.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 379 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

Savaş ve Barışla ilgili Kompozisyon örneği (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Betül dedi ki:

    Savaşların her zaman kötü niyetli olmadığına inanıyorum.Örneğin bizim tarihimiz katliam yoktur sömürgecilik yoktur.İslamı ve adaleti yaymak için savaşlar yapılmıştır.Savaş bazen seçenek değil zorunluluktur bir dahaki yazılarda umarım daha geniş düşünürsünüz.

DMCA.com Protection Status