Sigaranın Zararlarıyla ilgili Kompozisyon örneği

Sigaranın sağlığa zararlı olduğu, paketi her elinize aldığınızda gözünüze çarpar. Peki ya güzelliğe zararı? Bunu hiç düşündünüz mü? Cevabınız hayır ise sizi, güzelliğinizin baş düşmanını tanımaya davet ediyoruz. Sigara, cildinize, gözlerinize, dudaklarınıza zarar veriyor, kırışıklıklara, selülite neden oluyor ve çabuk yaşlandırıyor. Sigarada 4000 i aşkın birbirinden farklı zararlı madde bulunmaktadır. Ayrıca sigaranın ana maddesi olarak bilinen tütünde de bir çok zararlı madde bulunmaktadır. Tütün yetiştirilirken haşere ve böcekten korunması için böcek zehri kullanılır. Sigarayla birlikte, bir çok zehirli maddenin dışında, böcek zehrini bile içimize çekmiş oluyoruz.

Sigaranın bir kaç zararından bahsedecek olursak ise;

  1. Ağız kokusu yapar, diş ve diş eti hastalıklarına yol açar.
  2.  Dudak, yanak ve gırtlak kanserine neden olur. Hatta sigarayı yakmadan dudağında taşıyan yada tütün çiğneyenlerde de ağız için kanserleri görülür.
  3.  Dilde, tat alma duyusunda bozulmalar olur.
  4.  Beyin hücrelerinin ölümüne yol açar. Öğrenme bozuklukları, hafıza zayıflığı ve erken bunama görülür.
  5.  Göz merceğinin saydamlığının azalmasına yani katarakta sebep olur.
  6.  Cildin yapısının bozulmasına neden olur. Leke ve kırışıklık oluşur. Selülitlere sebep olur.
  7.  Burunda koku alma duyusu azalır.

gibi daha bir çok zararı bulunmaktadır.

Böylesine sinsi bir düşmanı hayatına sokmakla ne kadar yanlış bir yaklaşımda bulunduğunu anlar ama artık bundan kurtulmak için çok daha fazla bir efor sarfetmek zorundadır. O yüzden sigarayı bırakmak değil hiç başlamamak yapılabilecek en doğru iştir. Yıllar boyu bırakıp zayıf anında tekrar başlayan binlerce insan vardır. Sigara sinsice o anı bekler. Artık kurtuldum dediğiniz zaman bile sabırlıdır.

Bu bahsi geçen rahatsızlıkların yanı sıra, buz gibi soğuk, cehennem gibi sıcak havalarda dahi sigara içmek uğruna katlanılan eziyetler de cabası. Kapalı alanlarda sigara yasağının gelmesinin toplum sağlığı için atılan önemli bir adım olduğuna inanıyorum. Bu gibi adımların atılması ile en azından çocuklarımızı sigaranın zararlı dumanından koruyarak, küçük yaşta pasif içicilikten uzak tutabilmek mümkün oluyor. Böylelikle sadece sigaranın zararlarını anlatmakla kalmayıp, bizzat görerek öğrenmelerini de sağlamış oluyoruz. Sigarasız günlere.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 250 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status