Soyut İsim Nedir? Soyut İsimlere Örnekler

Soyut isimler nedir;

Soyut isimler veya mana isimleri 5 duyumuz ile değil de yalnızca sezgi ve akıl yolu ile idrak edebildiğimiz isimlere denir.

Soyut isimler oldukça yaygındır ve insan iletişimin önemli bir kısmını oluştururlar. Diller ortaya çıktığında insanoğlu öncelikle somut varlıklara isim vermiştir: yiyecek, taş, ağaç, kuş, ateş vs. Zamanla iletişim geliştikçe ve karmaşıklaştıkça sadece somut kavramlar yeterli olmamaya başlamış ve soyut kavramlar ortaya çıkmıştır.

Soyut isimlere örnekler;

Sevgi, nefret, kızgınlık, gurur, cesaret, sadakat, dürüstlük, inanç, hayal, adalet, kültür, güven, ilerleme, eğitim, eğlence, bela vs örnekler verilebilir.

Sevgi, üzüntü, zeka, cesaret, can, ruh, iyi, kötü, nefret, korku, bencillik.

Yaygın soyut isimler

Pek çok soyut isim, sözcük kök ve gövdelerine belirli yapım eklerinin eklenmesi ile oluşturulur. Örneğin “çocuk” sözcüğü somut iken -lik eki eklenerek oluşturulan “çocukluk” sözcüğü soyuttur zira duyu organlarıyla algılanamayacak bir dönemi tanımlar. Benzer şekilde Türkçede isim ve sıfatlara -et ve -iyet eklerinin eklenmesi ile oluşturulan pek çok isim soyuttur: cesaret, esaret, hassasiyet vs.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 639 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status