Susuzlukla ilgili Kompozisyon örneği

Susuzluk, günümüzün en önemli ve öncelikli olarak çözülmesi gereken sorunlardan biridir. Susuzluğun nedeni; insanların bilinçsizliğinden ve sorumsuzluklarından kaynaklanır. Suyun olmaması durumunda karşılaşacağımız sorunları görmek için güneş sisteminde dünya dışında herhangi bir gezegene bakmamız yeterlidir. Göreceğimiz yokluktur.

İnsan, doğada kendisine en çok faydası olan varlık olmasının yanında , aynı zamanda canlı bir bombadır. Bilinçsizce yapılan her hareket, insanın kendisine verdiği zarardır. Susuzluk da verilen bu zararların sonucudur aslında. Çoğu insan evlerine çamaşır ve bulaşık makinesi almaz. Oysa ki makineli ev ile makinesiz evin elektrik ve su faturalarını karşılaştırdığımız zaman makinesiz evin faturasının daha fazla olduğunu görürüz. Bir de günümüzde duş meraklıları var. En ufak bir kirlenmede hemen duşa girerler. Tamam temizlik güzeldir ama bu duş almayı, banyo sefası haline getirmenin bir anlamı yoktur.

Sanki duşa girince ayrı bir dünyaya yelken açarmışçasına o duşakabinden kimse çıkmak bilmiyor. Olan gene doğaya ve insanlığa oluyor. Bir de tıraş olurken ve dişlerini fırçalarken musluğu açık bırakanlar var. Bir diğeri de sokaklarda patlayan sokak borularına karşı halkın takındığı sakin tavra şaşmamak elde değil. Olağan bir şey gibi akan suyu seyrede seyrede yollarına devam ederler. Artık bunun adına aptallık mı denir üşenmek mi orası bilinmez.

Dünya yüzeyinin %70′inden fazlası okyanus ve denizler kaplamaktadır. Okyanus ve denizlerdeki suyun %97′si tuzlu ve %3′ü tatlı sudur. Tatlı suyun %75′i kutuplarda buzul halde ve büyük bir bölümü ise yer altındaki derinliklerdedir. Altın değerindeki bu maddenin önemi apaçık ortadadır.

Zengin yeraltı kaynaklarımızın olduğu ülkemiz de bu derece de bilinçsiz su tüketimleri maalesef gelecekte susuzluk yaşamamıza neden olacaktır. Bulaşık yıkarken, diş fırçalarken, duş alırken her insan su tüketimine dikkat etse sadece bir hanede aylık 1-2 ton su tasarrufu sağlanabilir. Bunu ülkemizde ki tüm ailelerin hanelerini hesaplarsak ciddi boyutlarda su tasarrufu sağlayabiliriz. Su tüm canlıların yaşam kaynağıdır. Dolayısıyla susuz bir Dünya düşünülemez. Yeryüzünün bize verdiği bu nimeti ziyan etmemeliyiz.

Her insan su harcamalarına dikkat ederse ve çevresinde gördüğü olaylara karşı duyarlı olursa buna benzer sorunlarla karşılaşmayız. Biraz da çocuklarımızı seviyorsak, bilincimizi artırıp çevremize daha duyarlı olmalıyız; ne de olsa gelecek nesiller bizim çocuklarımız.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 623 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

Susuzlukla ilgili Kompozisyon örneği (2 Yorum)

Yorum Yaz

  1. ahmet dedi ki:

    ABİ ÇOK İYİ YAA ÇOK SAOL ÖDEVİME YARDIM ETTİN

  2. Raziye dedi ki:

    Bence çok güzel bir kompozisyon olmuş.Ben çok beğendim ve dahasınıda isterim👍👍

DMCA.com Protection Status