Sütçü İmam Olayı Özeti

Sütçü İmam Ali lakaplı Hacı İmamdır ve Maraşlı’dır. Uzunoluk Mescidinde imamlık yaparken aynı zamanda süt de sattığından Sütçü İmam olarak da bilinmektedir. İstiklal Savaşı kahramanlarımızdan Sütçü İmam’ın Maraş’ta, işgalci Fransız askerlerine ilk kurşunu sıktığı tarih: 31 Ekim 1919 Cumadır.

Sütçü İmam Olayı şöyle olmuştur;

Fransız kuvvetlerinin Maraş’a girişlerinin ertesi günü 31 Ekim 1919 tarihinde Fransız ve Ermeni askerler üçer-dörder kişilik gruplar halinde çarşı – pazar ve mahalleleri dolaşıyordu. Türklerin bazılarını dövmelerinin yanında, Türk milletini ve Türk Hükümeti’ni aşağılayıcı sözler sarf ediyorlardı. Bardağı taşıran son damla, Fransız askerlerinin Uzunoluk Hamamı’ndan çıkan Türk kadınlarına sarkıntılık etmeleri olmuştur.

Bir grup Fransız – Ermeni askeri ikindi üzerinde Uzunoluk Caddesi’nden kışlaya dönüyorlardı. Askerler yol değiştirerek hamamdan çıkan kadınların inmekte oldukları alana yöneldiler ve kadınlardan birine yaklaşarak Artık burası Türklerin değildir, Fransız memleketinde peçe ile gezilmez.diyerek kadının peçesini yırttılar. Peçesi yırtılan ve zor durumda kalan kadıncağız bayılıp yere düştü. Diğer kadınlar da imdat istercesine bağırmaya başladılar. Olayı karşıdaki kahveden gören Türkler dışarı çıkarak askerlerin üzerine yürüdüler. Türkler, askerleri uyararak yollarına devam etmelerini söylediler. Askerler kötü sözler sarf ederek silah kullandılar. Bu arada Çakmakçı Sait şehit oldu ve Gaffar Osman yaralandı.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 1.347 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

Sütçü İmam Olayı Özeti (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. ömer terık dedi ki:

    az daha uzun olsa

DMCA.com Protection Status