Teknolojiyle ilgili Kompozisyon örneği

Teknoloji, bilimin teknik yönden ilerlemesidir. İnsan aklını ve hayatını güçlendirmek için sürekli gelişmektedir. Teknolojinin geçmişten bugüne kadar birçok olumlu katkıları olmuştur. Eğitime, bilime, sanayiye ve ticarete yönelik etkileri vardır. Bir ülkenin gelişmişliğini de belirlediği için ayrı bir önem taşımaktadır. Gelişmişliği belirlediği için ülkeler arası bir rekabet de söz konusu olmaktadır. Hem ekonomik hem de askeri yönden üstünlük sağlayacağı için büyük önem taşımaktadır. Teknolojik gelişmeleri takip eden ülkeler diğer ülkeler üzerinde de bir hakimiyet kurmuş olmaktadır.

Atatürk bir konuşmasında cumhuriyet öncesi geri kalmışlığın nedeninin bilim ve teknolojiden ayrılmak olduğunu saptamış ve uygar, çağdaş kalkınmış bir ulus olabilmek için bilimin önemli olduğunu vurgulamıştır. Teknoloji bilimin gelişmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Hayatımızı her alanda kolaylaştırmıştır.

Sizinde bildiğiniz gibi teknoloji bizim için vazgeçilmez bir şey halini aldı ve günlük hayatımızda her şeyin içerisinde bulunarak, değişimi ve gelişimi sağladı. Eski zamanlardan günümüze kadar birçok aletler ve makineler yapıldı. İnsanlar artık hayatlarını teknolojik aletlere bağlı bir şekilde yaşamaya başladı.

Teknolojinin hayatımıza girişinin hem iyi hem de kötü yanları vardır. İyi yönlerinden biraz bahsedersek, teknolojik aletler olmasaydı şu anda dünyanın öbür ucunda var olan birisiyle rahatlıkla konuşamazdık, merak ettiğimiz bir şeyi anında öğrenme kolaylığına erişemezdik, bayanlar gün boyunca çamaşır ve bulaşık yıkamakla uğraşırdı. Bunların yanında kötü yanlarını da söylemeden edemeyeceğim. Örneğin çocuklar sabahtan akşama kadar bilgisayar başında oturup gözlerini bozuyor ve kadınlar nasılsa makineler her şeyi yapıyor deyip tembellik ediyor, gün boyu televizyon seyredip vaktini boşa geçiriyor. Günümüzde teknolojinin hayatımızdaki yeri çok büyük ve bu özellikle yeni neslin bilgisayar başında çok vakit harcamasına sonucunda derslerinden geri kalmasının yanında her şeyi sosyal iletişim araçları sayesinde yaparak sosyal olmasına da neden oluyor.

Teknolojinin gelişmesi sayesinde hem hayatımız kolaylaşıyor hem de bizim üzerimizde kötü etkiler oluşuyor. Eski çağdan bu yana günümüze kadar gelişen teknoloji hayatımızda çok büyük rol oynuyor. İnsanlar için çok büyük kolaylık sağlayan teknoloji, gün geçtikçe yenileniyor ve yeni yeni aletlerin icat edilmesiyle gelişmiş makineler yapılıyor. Her gün teknolojik aletlerin bir yenisi çıkıyor ve bu durum bize çağı atlatıyor.

Bilim ve teknoloji artık insan hayatının olmazsa olmazı haline gelmiştir. Teknolojik gelişmeler, hayatı daha da kolay kılmakta ve yaşam kalitesini artırdığı için hayatımızda önemli bir yer edinmiştir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 563 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status