Turizm Haftasıyla ilgili Kompozisyon örneği

Gezmek,görmek,eğlenmek,dinlenmek amacıyla yapılan gezilere turizm denir. 15 ve 22 Nisan tarihleri arasını Turizm Haftası olarak kutlanılıyor. Dinlenmek, eğlenmek, görmek dahası tanımak gibi amaçlarla yapılan gezilere turizm, bu gezilere katılan insanlara ise turist deniliyor. Ülke içinde yapılan gezilere iç turizm, ülke dışında yapılan gezilere ise dış turizm denilir.

Yurt dışı gezilere daha çok zenginleşen ülkelerin insanları çıkar. Yabancı turistler ülkemize hangi amaçla ile gelirse gelsinler para harcamaktadırlar. Turistlerin harcadığı yabancı paralara döviz diniliyor. Üretmediğimiz ürünleri yabancı ülkelerden dövizle satın alıyoruz. Döviz elde etmenin en basit yollarından biri ise turizmdir. Ülkemize ne kadar çok turist gelirse o kadar çok döviz elde ederiz.

Ülkemiz, 3 tarafı denizlerle çevrili, ılıman iklim kuşağında yer alan, dört mevsim özellikleri görülen bir turizm ülkesidir. Ülke içinde yapılan turizme iç turizm denilirken, ülke dışında yapılan turizme dış turizm denir. Dış turizm, ülkeler için değerli gezilerdir. Ülkemizde dış turizmin gelişmesi, ekonomiyi de derinden etkilediği için önemlidir. Çünkü ülkeye gelen her turist, ülkeye döviz bırakır. Ülkemizde üretilmeyen bazı malları bu dövizler sayesinde satın alabiliriz. Bu bakımdan turizm, ekonominin kalbidir.

İyi bir turizm, ekonominin iyi olması için önemlidir. Gerek tarihi anıtları olsun, gerek müzeler olsun tüm uygarlık kalıntılarının yer aldığı bir ülkede yaşamaktayız. Türkiye, Didim, Antalya, Çeşme, Dalaman gibi birçok turizm kentine sahiptir.

Bir ülkenin turizminin gelişmesi için sadece bu özellikler yeterli değildir. Çünkü ülkeye gelen turistler için temizlik ve hoşgörü de önemlidir. Nasılsa turist anlamaz diye, onları kazıklamaya çalışmamalıyız. Her toplumun kültürünün farklı olduğunu düşünerek, kıyafetlerine, davranışlarına karşı hoşgörülü olmalıyız. Güler yüzlü ve içten davranmalıyız.

Turizm, kalkınmanın anahtarıdır. Yurdumuzun kalkınmaya ihtiyacı vardır. Bunun için, ülkemize gelen turistlerimize saygılı ayrıca iyi davranmalıyız.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 217 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status