Türkiye’nin Özel Konumu ve Sonuçları Nelerdir

Türkiye’nin Özel Konumu

Türkiye’nin Özel Konumunun Sonuçları

Türkiye’nin Özel Konumu ve Sonuçları

Türkiye’nin Özel Konumunun Sonuçları Nelerdir

Türkiye’nin Özel Konumunun Sonuçları

  1.  Üç kıtaya köprü görevi görür. Bu kıtalar; Asya, Avrupa, Afrika’dır. Dolayısıyla konumu itibariyle Asya ile Avrupa arasındaki ticaret ve göçler için mutlaka Anadolu üzerinden geçilir. Baharat ve İpek yolları gibi dönemin en önemli ticaret yollarına ulaşmak içinde Türkiye üzerinden geçilmiştir.
  2.  Ülkemiz doğal güzellikler ve tarihi zenginliği açısından oldukça zengindir. Tarih boyunca bir çok medeniyete kucak açan bir topraktır.
  3.  Petrol bakımından en zengin ülkelere komşu topraklarımız vardır.
  4.  Yükseltileri fazla olan bir ülkedir. Yükseklik batıdan doğuya doğru uzandıkça artar. Bu neden dolayı batıdan doğuya gidildikçe sıcaklık düşer, iklim kötüleşir.
  5.  3 tarafı denizlerle kaplı ve çeşitli yer yüzü şekillerine sahiptir. Bu özelliği sayesinde; bir çok iklim yaşanır, iklim çeşitliliği sayesinde ise oldukça çeşitli tarımsal ürünleri yetişir. Yine denizlerden zengin olan ülkemizde Turizm sektörü gelişmiştir. Doğal bitki örtüsü ve oldukça farklı orman tipleri görülür.
  6.  Yeraltı kaynakları oldukça zengindir.
  7.  Türkiye özel konumundan dolayı NATO, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı, Avrupa Konseyi ve İslam Konferansı Birliği gibi kuruluşlara üye bir ülkedir.
  8.  Dağlar doğu batı yönünde sıralandığından dolayı Kuzey-Güney yönlerine ulaşım zordur.
Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 153 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status