Tutumla ilgili Kompozisyon örneği

Tasarruf kalkınmış ve medeni gelişimini tamamlamış toplum ve ülkelerde oldukça önemli bir konudur. Ülkemizinde kalkınması için tutumlu olmalı ve her zaman tasarruflu davranmalıyız. Çoğu zaman elimizdekilerin kıymetini bilmeyiz. İlgisizlik ve kayıtsızlıkla onları harap olmaya terk ederiz. Sonra, darmadağın, perişan bir görünüm karşısında kaldığımız zaman da üzülür ve pişmanlık duyarız. “Sahip olma” duygusu kuvvetli olan insanlar, ellerindekilerin kıymetini daima bilirler. Malını koruyabilmesi, insanı insan yapan özelliklerden biridir.

Kültürümüzde özellikle ekmek israfı büyük önem taşımaktadır. Ekmek israf etmek hemen hemen tüm bölgelerimiz de ayıp olarak kabul edilir ve kesinlikle ekmek israf edilmez. Hatta yerde ekmek bulduğumuzda dahi kaldırıp bir köşeye koyarız. Ancak başka konularda böylemiyiz? Maalsef bu sorunun cevabı kocaman bir HAYIR. Elektrik sarfiyatından yiyeceklere, kıyafetlere hatta son dönemde teknolojinin ilerlemesi ile tekonoloji ürünleri ile paramızı da har vurup harman savurmaya başladık. En son çıkan telefon modelleri, bilgisayar konsolları ve ya televizyonlar için eskimese dahi mutlaka yenisini almaya çalışmak son ödenmde ülkemizde bir alışkanlık haline geldi. Üretmediğimiz materyalleri hızlı tüketmek ekonomimizi hızla bir darboğaza sürükleyecektir. Az üretip çok tüketmek toplum için facialara yol açacaktır. Bu şekilde gelişen bir toplumu tarih yazmamıştır.

Buna nasıl önlem alacağımızın tek bir cevabı var: “Tutumlu olacağız ve her zaman mümkün mertebe tasarruflu davranacağız. Tasarrufa önce evimizden başlayacağız. Evimizdeki elektrik tüketimi ve su tüketimini kolay çözümler ile kısmak hepimizin elinde. Düşük güçte ancak canlı bir ışık veren lambaları seçmek çevirmeli yerine açma kapamalı musluklar kullanmak dahi uzun vadede hem hane ekonomisine hem de ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayacaktır.

Ayrıca büyük marketlerde alışveriş yaparken gereksiz ürünleri satın almamak da ülke ve ev ekonomisine büyük paralar kazandıracak tasarruflu ve tutumlu bir davranış modeli olacaktır.

Yokluk yıllarında yaşananları belki şu günün gençliği tam olarak bilemese dahi büyüklerimizden bu yıllara ait zorlukları öğrenmek dinlemek dahi davranış modellerimizde bir değişiklik ve olumlu yönde adım atabilmek için bize fırsat tanıyacaktır.

Daima tutumlu ve tasarruflu olmak bunun yanında çalışkan birer birey olmak hem kendimizi hem de ülkemizi daha iyi noktalara getirecektir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 185 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status