Vadi Nedir? Vadi Çeşitleri Nelerdir? Türkiye’deki Vadilerin İsimleri – Vadinin Sözlük Anlamları

Vadi Nedir?

Vadi, diğer adıyla koyak, akarsuyun içinde aktığı, kaynaktan ağza doğru sürekli inişi bulunan ve birkaç kilometre ya da binlerce km. olabilen coğrafi alandır. Kısaca vadi, iki dağın arasında zamanla oluşan çukurluktur. Vadiler, akarsuların yaptığı aşınmayla yanlamasına, derinlemesine gelişir. Genellikle dağ ya da tepelerle çevrelenirler.

Vadi Çeşitleri

 •  Çentik Vadi (Kertik): Akarsuların derine aşındırmasıyla oluşan V şekilli, tabansız, genç vadilere çentik vadi ya da kertik denir.
 •  Yarma Vadi (Boğaz): Akarsuyun, iki düzlük arasında bulunan sert kütleyi derinlemesine aşındırması sonucunda oluşur. Vadi yamaçları dik, tabanı dardır. Akarsuyun yukarı bölümlerinde görülür. Türkiye’de çok sayıda yarma vadi (boğaz) bulunur.
 •  Kanyon Vadi: Klaker gibi dirençli ve çatlaklı taşlar içinde, akarsuyun derinlemesine aşındırmasıyla oluşur. Vadinin yamaç eğimleri çok dik olup, 90 dereceyi bulur.
 •  Tabanlı Vadi: Akarsu, yatağını taban seviyesine yaklaştırınca derine aşınım yavaşlar. Yatak eğiminin azalması akarsuyun menderesler çizerek yanal aşındırma yapmasına neden olur. Yanal aşındırmanın artması ile tabanlı vadiler oluşur.

Türkiye’deki Vadiler

 1.  Ağasar vadisi (Trabzon)
 2.  Ballıkayalar (Kocaeli)
 3.  Gogo dere vadisi (Elazığ)
 4.  Ihlara vadisi (Aksaray)
 5.  Kelebekler vadisi(Muğla)
 6.  Munzur vadisi(Tunceli)
 7.  Zelve vadisi (Nevşehir)
 8.  İnözü vadisi (Ankara)

Sözlük anlamı:
İki dağ arasındaki çukurca arazi veya geçit, koyak.
Eskilemiş, mecaz Alan, yol, tarz.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 1.198 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status