Yansıma Kanunları

Yansıma yasaları, kanunları, yansıma kuralları nelerdir?

Gelen ışın, yansıyan ışın ve yüzeyin normali aynı düzlemde bulunur.

Gelen ışının normalle yaptığı açı, yansıyan ışının normalle yaptığı açıya eşittir.

Normal doğrultusunda gelen ışınlar, geldikleri doğrultuda geri yansırlar.

Yansıma kanunlarını kim buldu:

Bir düzlem aynaya gelen ışın,aynayla yaptığı açı kadar açı yaparak yansır. Bir düzlem aynaya gelen ışınla yansıyan ışın arasındaki açının yarısı gelme açısına veya yansıma açısına eşittir. Gelme açısı ile,gelen ışının aynayla yaptığı açının toplamı,yansıma açısıyla yansıyan ışının aynayla yaptığı açının toplamı 90 derecedir.

  • Gelen ışık ışını, normal ve yansıyan ışık ışını aynı düzlem içinde bulunurlar. Gelen ışın, yansıtıcı yüzey üzerine düşen ışındır. Geri dönüşte yansıyan ışın adını alır. Gelen ışının yansıtıcı yüzeye temas noktasından yüzeye çizilecek dik doğruya veya doğrultuya normal denir.
  • Geliş açısı, yansıma açısına eşittir.” Yansıtıcı yüzeyin normali ile gelen ışın arasında kalan açıya geliş açısı, normal ile yansıyan ışın arasında kalan açıya ise yansıma açısı denir ki, bu iki açı birbirine eşittir.

Aynalarda ışınların yansıması kanunlarını ilk defa bulan Muhammed bin Hasan ibni Heysem’di. Avrupalılar buna (Alhazem) derler. Hicri 965’te Bağdat’ta doğmuş 1039’da Mısır’da vefat etmiştir. Tıp, fizik, matematik üzerinde yüze yakın kitap yazmıştır. Eserlerinin çoğu Avrupa dillerine tercüme edilmiştir.
Düzlem aynada yansıma: düzlem aynalar ışığın % 100’e yakın kısmını yansıtırlar. Cisimlerin; düz, aynı büyüklükte, simetrik ve zahiri görüntülerini net bir şekilde verirler.
Küresel bir aynada yansıma: Yansıma kanunları, düzlem aynalarda olduğu gibi yansıtıcı yüzü küre kapağı şeklinde olan küresel aynalarda da geçerlidir. Küresel aynalarda, ışığın aynaya temas noktası ile aynanın merkezi hayali olarak birleştirilirse, aynanın o noktasındaki normali elde edilir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 655 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status