Yansıma Nedir? Yansıma Çeşitleri

Yansıma Nedir?

Yansıma, ışığın ışınlarının karısına çıkan yansıtıcı yüzeylere çarparak geri dönmesidir.

Yansıma, homojen bir ortam içerisinde dalgaların yansıtıcı bir yüzeye çarparak yön ve doğrultu değiştirip geldiği ortama geri dönmesi olayına denir. Yansımanın genel örnekleri ışık, ses ve su dalgalarıdır. Düzlem aynalarda yansıma, saydam ortamda hareket eden ışığın herhangi bir yüzeye çarpıp geri dönmesi olayıdır. Yansıma olayında ışığın hızı, frekansı, rengi yani hiçbir özelliği değişmez. Sadece hareket yönü değişir.

Ses biliminde (akustik) yansıma, ekonun oluşumuna neden olur ve bu da sonarlarda kullanılır. Jeoloji alanında sismik dalgaların çalışılması için oldukça önemlidir. Yansıma su kütlelerindeki yüzey dalgaları ile gözlemlenmektedir. Ayrıca yansıma değişik türlerdeki elektromanyetik dalgalar ile de izlenmektedir.

Yansıma Ne Demektir?

Yansımak eylemi.
(Işık dalgaları için) yansıtıcı bir yüzeye çarparak yön değiştirme, akis, inikas.
Bir şeyin çıkardığı sese benzer seslerle yapılan sözcük, onomatope.

Yansıma Çeşitleri Nelerdir

Düzgün yansıma

Işınların geldiği yüzey düzgün olursa, bu yüzeyin her noktasında normaller birbirine paraleldir.Yansıyan ışık ışınları birbirine paralel ise böyle yansımaya düzgün yansıma denir.

Dağınık yansıma

Eğer yüzey düzgün değilse, yüzeyin bütün noktalarındaki normaller farklıdır. Yüzeye paralel gelen ışınların gelme açıları yansıma açılarına eşit olmaz. Bu yansımaya dağınık yansıma denir.

Işığın Yansıması Neye Bağlıdır:

Işığın yansıması dalgaların kesişim yüzeylerine bağlıdır. Işığın yansımasına olanak sağlayan en uygun yüzey aynadır. Aslında ne zaman ışık belirli bir kırılma indisinden başka bir kırılıma indisine sahip bir ortama geçerse, o zaman ışığın kırılması gerçekleşir. En genel durumda, ışığın belirli bir kısmı yüzeyden yansır ve geri kalan kısım da yön değiştirir (kırılma). Uygun sınır koşulları altında Maxwell denklemleri çözülerek, Fresnel denklemleri elde edilir ve bu Fresnel denklemleri ışığın ne kadarının yansıdığı ve ne kadarının kırıldığı hakkında bilgi verir. Işığın yüksek kırılma indisli bir ortamdan düşük kırılma indisli bir ortama geçmesi durumunda, toplam iç yansıma görülür.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 1.282 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

Yansıma Nedir? Yansıma Çeşitleri (4 Yorum)

Yorum Yaz

  1. derfol dedi ki:

    yansıma kanunlarını yazsaydınız çok güzel olurdu ama böyle pek beğenemedim

  2. fen delisi dedi ki:

    yansıma kanununu ben biliyorum da çeşitlerini yazmamışsın

  3. fen delisi dedi ki:

    pardon görmemişim bence güzel

DMCA.com Protection Status