Yardımseverlikle İlgili Kompozisyon Örneği

İnsanların birbirine yardımcı olması; toplumda sevgi bağlarının oluşmasının en güzel yoludur. Yardımlaşmanın makbul olanı; ihtiyaç sahibinin tespit edilerek gizliden gizliye; deşifre ve afişe etmeden yapılan yardımlardır. Sağ elin verdiğini sol el bilmeyecek atasözümüz; yardımlaşmanın nasıl yapılması gerektiğini açıklamaya yetmektedir. Her yerde olduğu gibi, bu tür sosyal aktivitelerin yapılış şekli de değişime uğramıştır.Yardımlaşma konusunda eskiden devlet başkanlıklarınca emirler bile yayınlanmıştır. Bu emirlerin genel içeriğinin; yardımlaşma sırasında, öncesinde ve sonrasında; deşifre edilmemesi, refüze edilmemesi, demoralize sonuçlar getirmemesi, afişe olunmaması hususlarında olduğu gözlenmektedir.

Toplumsal sevgi ve saygının oluşması, insanların hiç tereddürsüz birbirlerine yardım etmelerine bağlıdır. Zor durumda olan insanlara yardım etmek,insan olmanın temel erdemlerinden biridir. Yapılan yardımın en güzeli ise hiç kimseye göstermeden gizli gizli yapılan yardımdır. Zor durumda olan insanlara yardımcı olurken onların onurlarını da düşünmek gerekir. Yardımın gizli yapılması gerekliliği konusunda eski devirlerde devlet başkanları emirler bile vermişlerdir. Eski dönemler incelendiğinde toplumda insanlar arası yardımlaşma ve güven çok daha fazladır. Günümüze yaklaştıkça bireyler birbirinden uzaklaşmakta ve sağduyularını kaybetmektedirler.Teknolojinin gelişmesi ile birlikte insanlar birbirinden uzak, sanal bir dünyada yaşamaya başlamıştır.Bu durum toplumun sosyal yapısını derinden sarsmaktadır. Toplumda yardımlaşma ve sağduyunun sağlanabilmesi için birtakım önlemlerin alınması gerekir. Örneğin bu onuda var olan çeşitli derneklere yenileri eklenebilir. Yardımsever gönül adamları bu kurumların başlarına getirilmelidir.

Tekrar etmek gerekirse sağlam bir toplum yapısı için yardımlaşma olmazsa olmazdır. Ancak bu yardımlar gizli yapılmalı sağ elin verdiğini sol el bilmemelidir. Yardım edilen kişinin deşifre edilmesi; onur kırıcı bir davranıştır. Yardımlaşmalar reklamsız yapılırsa; kıymeti harbiyesi olur. Her şeye rağmen; reklamsız, gösterişsiz yardımlaşma yapanları yüreğimizde büyütmesini bilen bir toplum yapımız mevcuttur. Selamlaşma ve hatır sorma bile yardımlaşmadır.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim - 122 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

Yardımseverlikle İlgili Kompozisyon Örneği (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. selenay dedi ki:

    çooook yardımcı oldunuz sağoluuuuuuuuuun. TŞK EDRM…

DMCA.com Protection Status