Matematik

Arşimet Kimdir? Hayatı ve Matematiğe Kazandırdıkları Arşimet Kimdir? Hayatı ve Matematiğe Kazandırdıkları

Arşimet (MÖ 287, Siracusa – MÖ 212 Siracusa), Yunan matematikçi, fizikçi, astronom, filozof ve mühendis. Bir hamamda yıkanırken bulduğu iddia edilen suyun kaldırma kuvveti bilime en çok bilinen katkısıdır. Bu..

Biyografiler / Eğitim1.223 views0 yorum
Matematik Nedir? Matematiğin Önemi ve Temel İlkeleri Nelerdir Matematik Nedir? Matematiğin Önemi ve Temel İlkeleri Nelerdir

Matematik, insanlık tarihinin en eski bilimlerinden biridir. Çok eskiden matematik, sayıların ve şekillerin ilmi olarak tanımlanırdı. Matematik de diğer bilim dalları gibi geçen zaman içinde büyük bir gelişme gösterdi; artık..

Eğitim635 views0 yorum
Ünlü Matematikçiler – Leonhard Euler ve Matematiğe Kazandırdıkları Ünlü Matematikçiler – Leonhard Euler ve Matematiğe Kazandırdıkları

Leonhard Euler (d. 15 Nisan 1707, Basel, İsviçre – ö. 18 Eylül 1783, St. Petersburg, Rusya), İsviçreli matematikçi ve fizikçi. 18. yüzyıl’ın ın en önemli ve tüm zamanların önde gelen matematikçilerinden..

Biyografiler / Eğitim / Kültür & Sanat1.083 views0 yorum
Ünlü Matematikçiler – El-Kerecî ve Matematiğe Kazandırdıkları Ünlü Matematikçiler – El-Kerecî ve Matematiğe Kazandırdıkları

Ebu Bekir bin Muḥammed bin el Hüseyin el-Karajī (ya da al-Karkhī) (d. 953, Karaj ya da Karkh – ö. 1029), El-Karaji Cebir’i Geometrik işlemlerin sırılarından kurtararak, günümüz matematiğinde kullanılan Cebir’in..

Ünlü Matematikçiler – Ebu Hanife el-Dinaveri ve Matematiğe Kazandırdıkları Ünlü Matematikçiler – Ebu Hanife el-Dinaveri ve Matematiğe Kazandırdıkları

Ebu Hanife Ahmed bin Davud Dinaveri veya sadece el-Dinaveri (828 – 896), astronomi, botanik, metalürji, coğrafya, matematik ve tarih gibi çok çeşitli alanlarda çalışmalarda bulunmuş bilim insanı. Bugün batı İran’da kalan,..

Ünlü Matematikçiler – Bursalı Kadızade Rumi ve Matematiğe Kazandırdıkları Ünlü Matematikçiler – Bursalı Kadızade Rumi ve Matematiğe Kazandırdıkları

Asıl adı Selahaddin Musa olan, Bursalı Kadızade Rumi ortaçağın ünlü türk matematik ve astronomi bilginidir. Soyca ilim sahibi bir aileden geldiği ve çağının bilim otoritelerinden bursa kadısı Mehmet Çelebi’nin oğlu..

Ünlü Matematikçiler – Battani ve Matematiğe Kazandırdıkları Ünlü Matematikçiler – Battani ve Matematiğe Kazandırdıkları

Ebu Abdullah Muhammed bin Cabir bin Sinan er-Rekki es-Sabi el-Battani (858, Harran – 929, Samara yakınlarındaki Kasr el-Cis kazası) Latince Albategnius, Albategni ya da Albatenius olarak bilinen, Arap astronom, astrolog..

Ünlü Matematikçiler – Abdülhamid İbn Türk Kimdir? Hayatı ve Matematiğe Kazandırdıkları Ünlü Matematikçiler – Abdülhamid İbn Türk Kimdir? Hayatı ve Matematiğe Kazandırdıkları

Abdülhamid İbn Türk, veya Abdülhamid İbni Vasi İbni Türk Ebu Fazl, (830) (tam adı Farsça: Abu’l-Fadl ‘Abd al-Hamîd ibn Wâsi’ ibn Turk al-Khuttalî veya, al-Jîlî) dokuzuncu yüzyılda yaşamış bir Türk..

Altın Oran Nedir? Tanımı ve Kullanıldığı Yerler Altın Oran Nedir? Tanımı ve Kullanıldığı Yerler

Altın Oran (Göz Nizamının Oranı) Nedir? Dünyanın, insanların, bitkilerin, ağaçların… , kısacası Kainat’ın yaratılışında YARATICININ kullandığı orandır. Aynı zamanda insanlar da teknolojide ve hayatta bu oranı kullanmaktadırlar. Kısaca biz altın orana “göz..

Eğitim435 views0 yorum
El – Harezmi Kimdir? Matematiğe Kazandırdıkları El – Harezmi Kimdir? Matematiğe Kazandırdıkları

El – Harezmi Kimdir? Hayatı ve Eserleri Ebu Abdullah Muhammed bin Musa El-Harezmi, Özbekistan’da doğdu. Doğum tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Hayatı hakkında çok fazla bilgi bulunmamaktadır. Batı bilim dünyasında en..

Biyografiler / Kültür & Sanat2.663 views5 yorum
12
DMCA.com Protection Status