sağlığa faydaları

Çavdar Mahmuzu Nedir? Vücuda Faydaları ve Kullanım Şekli Çavdar Mahmuzu Nedir? Vücuda Faydaları ve Kullanım Şekli

Çavdar mahmuzu (Claviceps purpurea), Clavicipitaceae familyasından çavdar ve benzeri tahıllarda parazit olarak yaşayan bir mantar türü. 1800’lerin ortalarına kadar çavdar’ın normal bir parçası olduğu düşünülmüştür. En çok çavdarda görülse de..

Sağlık / Yaşam20 views0 yorum
Çam Sakızı Nedir? Vücuda Faydaları ve Kullanım Şekli Çam Sakızı Nedir? Vücuda Faydaları ve Kullanım Şekli

Çam ağaçlarının gövdelerindeki yarıklardan elde edilen yapışkan madde. Reçine ya da kolofan olarak da bilinir. Çam sakızı, sarı, kristal görünümünde, ısıtıldığında yumuşayan, terebentinde ve başka birçok çözücüde kolayca çözünen bir..

Sağlık / Yaşam158 views0 yorum
Çakşır Otu Nedir? Vücuda Faydaları ve Kullanım Şekli Çakşır Otu Nedir? Vücuda Faydaları ve Kullanım Şekli

Çakşır (Latince ferula, “çubuk”), maydanozgiller familyasından 170 türü olan bir çiçekli bitki cinsi. Anavatanı Akdeniz bölgesinin doğusu ve Orta Asya’dır ve genelde kurak iklimlerde yetişir. 2 metreye kadar uzayabilen, sarı renkte..

Sağlık / Yaşam32 views0 yorum
Kantaron Nedir? Vücuda Faydaları, Zararları ve Kullanım Şekli Kantaron Nedir? Vücuda Faydaları, Zararları ve Kullanım Şekli

A ve C vitaminlerinin yanı sıra çeşitli mineraller bakımından da zengin bir bitkidir. Daha çok çalılıklarda ve ılıman iklimlerde yetişen, yaprakları sapsız, parlak sarı renkli çiçekler açan, 60-80 cm boylarında otsu..

Sağlık / Yaşam25 views0 yorum
Biberiye Nedir? Vücuda Faydaları ve Kullanım Şekli Biberiye Nedir? Vücuda Faydaları ve Kullanım Şekli

Biberiye (Rosmarinus officinalis), ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasından iğneye benzeyen ince yapraklı, daima yeşil kalan bir bitki türüdür. Mor çiçekli ve çalı görünümlü bitkidir. Akdeniz çevresinde yaygın olarak yetişen bitkinin genç sürgünleri bahar..

Sağlık / Yaşam22 views0 yorum
Biber Nedir? Vücuda Faydaları ve Kullanım Şekli Biber Nedir? Vücuda Faydaları ve Kullanım Şekli

Biber (Capsicum), patlıcangiller (Solanaceae) familyasından Capsicum cinsini oluşturan, Türkiye’de bol yetişen, aynı adla anılıp tazeyken yeşil ve çoğu zaman acı meyveleri olan bitki türlerine verilen ad. Sivri biber, sulak yerde..

Sağlık / Yaşam18 views0 yorum
Bezelye Nedir? Vücuda Faydaları ve Kullanım Şekli Bezelye Nedir? Vücuda Faydaları ve Kullanım Şekli

Bezelye (Pisum sativum), baklagillerden (Fabaceae) taze, yeşil kabuğu ile taneleri ya da yalnız taneleri yenilen bir bitki türü. Ayrı taç yapraklı iki çenekli baklagiller familyasından tırmanıcı bir bitkidir. Bezelye adlı..

Sağlık / Yaşam20 views0 yorum
Beyaz Çöpleme Nedir? Vücuda Faydaları, Zararları ve Kullanım Şekli Beyaz Çöpleme Nedir? Vücuda Faydaları, Zararları ve Kullanım Şekli

Çöpleme 50-200cm boyunda dikine yükselen yuvarlak ve açık yeşil renkli bir bitkidir. Yaprakları 25-40cm uzunluğunda 15-30cm eninde, eliptik şekilli, gövdeye oturmuş olup, değişken sırayla dizilmiştir. Yaprakların başından ucuna kadar yay..

Sağlık / Yaşam35 views0 yorum
Beşparmak Otu Nedir? Vücuda Faydaları ve Kullanım Şekli Beşparmak Otu Nedir? Vücuda Faydaları ve Kullanım Şekli

Gülgillerden; yol kenarında ve çayırlarda yetişen 40-70 santimetre boyunda yabani bir bitkidir. Yaprakları beşparmak şeklindedir. Rozete benzer. Gümüşi renktedir. Uzun saplı çiçekleri, yaprakların arasından çıkar. Altın sarısı rengindedir. Yaprak ve..

Sağlık / Yaşam19 views0 yorum
Bergamot Nedir? Vücuda Faydaları, Kullanım Şekli ve Yetiştiği Yerler Bergamot Nedir? Vücuda Faydaları, Kullanım Şekli ve Yetiştiği Yerler

Bergamot ismi Türkçe “Bey Armudu” sözcüğünün bozularak önce İtalyanca’ya (Bergamotta) ardından da Fransızca’ya (Bergamote) geçmesiyle oluşmuştur. Bergamot (Citrus bergamia), sedef otugiller (Rutaceae) ortalama 4 m boyunda bir ağaç türü. Esas..

Sağlık / Yaşam27 views0 yorum
DMCA.com Protection Status