savaş

Birinci İnönü Savaşının Sonuçları Birinci İnönü Savaşının Sonuçları

Türk tarafı, her ne kadar sürekli geri çekilmiş olsa da, Yunan kuvvetlerinin Eskişehir yönünde ilerlemesini durdurmuş olduklarını ileri sürerek savaşı, kesin bir zafer olarak tanımlamaktadırlar. Yunan tarafı ise, harekatın zaten..

Eğitim320 views0 yorum
1. Dünya Savaşı Hangi Tarihte Başladı ve Sona Erdi 1. Dünya Savaşı Hangi Tarihte Başladı ve Sona Erdi

I. Dünya Savaşı, 20. yüzyılda dünya çapında yapılan iki savaştan birincisi olup dünya milletlerinin çoğunun yer aldığı 1914’ten 1918’e kadar süren küresel bir askeri çatışmadır. 28 Temmuz 1914 tarihinde Avrupa’da..

Eğitim1.302 views0 yorum
Kurtuluş Savaşında Hangi Savaşlar Yapıldı Kurtuluş Savaşında Hangi Savaşlar Yapıldı

Kurtuluş Savaşında Hangi Savaşlar Yapıldı I.İnönü Savaşı (6-10 Ocak 1921) Yunanlılar, yeni kurulan düzenli ordunun Çerkez Ethem’le uğraşmasından yararlanmak istediler. Düzenli ordu güçlenmeden onu yok etmek, Eskişehir ve Ankara’yı alarak..

Eğitim510 views0 yorum
Savaş ve Barışla ilgili Kompozisyon örneği Savaş ve Barışla ilgili Kompozisyon örneği

İnsanoğlu yeryüzüne geldiğinden beri sürekli olarak maddi ya da manevi sebeplerden dolayı savaşlar yaşanmıştır. Devletler arasındaki anlaşmazlıklar genellikle maddi menfaat çatışmalarından kaynaklanırken bireyler arasında manevi sebeplerle de çatışmalar çıkabilmektedir. Barış,..

Eğitim963 views1 yorum
Poltava Savaşı Kaç Tarihinde, Nerede ve Kimler Arasında Olmuştur Poltava Savaşı Kaç Tarihinde, Nerede ve Kimler Arasında Olmuştur

Poltava Muharebesi (27 Haziran 1709), Rusya çarı I. Petro’nun İsveç kralı Demirbaş Şarl’ı büyük bir yenilgiye uğrattığı muharebe. Savaştan sonra canını zor kurtaran Demirbaş Şarl, 1.500 askerle birlikte kaçarak Osmanlı Devleti’ne..

Eğitim1.018 views0 yorum
19.Yüzyılda Osmanlıların Yapmış Oldukları Savaşlar ve Sonuçları 19.Yüzyılda Osmanlıların Yapmış Oldukları Savaşlar ve Sonuçları

Osmanlı Devletinin 19. yüzyılda yapmış olduğu savaşlar ve sonuçları neledir? 19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğunun yapmış olduğu savaşlar ve bu savaşların sonuçları nelerdir? Osmanlı Devletinin yapmış olduğu savaşlar ve sonuçları 19...

Eğitim529 views0 yorum
2. Dünya Savaşı, Nedenleri, Sonuçları – İtalya, Almanya, ABD, Afrika, Japonya, Fransa ve SSCB 2. Dünya Savaşı, Nedenleri, Sonuçları – İtalya, Almanya, ABD, Afrika, Japonya, Fransa ve SSCB

II. Dünya Savaşı, 1939- 45 arasında hemen hemen dünyanın her yanını kapsayan uluslararası savaş. I. Dünya Savaşının çözümsüz bıraktığı anlaşmazlıklarla belirlenen yirmi yıllık gergin bir dönemin ardından patlak veren savaşta..

Eğitim568 views0 yorum
2. Dünya Savaşında Türkiyenin Durumu 2. Dünya Savaşında Türkiyenin Durumu

Türkiye II. Dünya Savaşı’na katılmadı. Ama savaş boyunca izlediği yansızlık siyasetinde zaman zaman büyük güçlüklerle karşılaştı. Türkiye 1939’da savaş olasılığının iyice artması üzerine toprak bütünlüğünü korumaya yönelik ittifak anlaşmaları sağlamak..

Eğitim395 views0 yorum
2. Dünya Savaşı Kısa Özeti 2. Dünya Savaşı Kısa Özeti

Almanya’da Nasyonal Sosyalistlerin 1933’de iktidar mevkiine geçmeleriyle Almanya savaş hazırlığına başladı. Bu hazırlığın nedenini, Nazi rejiminin emperyalist siyasetinde ve Almanya’nın Versay Antlaşmasıyla uğradığı haksızlıklara ve zulümlere karşı isyan ederek haklarını..

Eğitim1.077 views0 yorum
Atatürkün Katıldığı ve Yönettiği Savaşlar Atatürkün Katıldığı ve Yönettiği Savaşlar

Mustafa Kemal Atatürk 1919 yılında başlattığı Kurtuluş Savaşı’nın önderliğini yapmıştır. Mustafa Kemal Atatürk Osmanlı Ordusu’nda subay olarak görev yapmış; Türk Orduları Başkomutanı olarak Sakarya Meydan Muharebesi’ndeki başarısından dolayı 19 Eylül..

Eğitim / Kültür & Sanat / Tarih465 views0 yorum
12
DMCA.com Protection Status