Şifalı Bitkiler

Duvar Sarmaşığı Nedir? Duvar Sarmaşığı Vücuda Faydaları ve Kullanım Şekli Duvar Sarmaşığı Nedir? Duvar Sarmaşığı Vücuda Faydaları ve Kullanım Şekli

Duvar sarmaşığı (Hedera helix), (helix Eski Yunanca’da “sarmal” anlamına gelmektedir) sarmaşıkgiller (Araliaceae) familyasından Avrupa ve Güneybatı Asya bölgesine özgü bir sarmaşık türü. Duvarlar, kayalar ve ağaçlarda uygun yüzeylerin bulunması durumunda 20-30..

Sağlık / Yaşam303 views0 yorum
Domates Nedir? Domates Vücuda Faydaları ve Kullanım Şekli Domates Nedir? Domates Vücuda Faydaları ve Kullanım Şekli

Domates, patlıcangiller ailesinden, anavatanı Güney ve Orta Amerika olan, meyvesi yenebilen otsu bitki türü. 10 veya 15 cm boya sahip olan domates bitkisinin hafif odunsu bir gövdesi vardır. 10-25 cm uzunluğunda..

Sağlık / Yaşam238 views0 yorum
Diş Otu Nedir? Diş Otu Vücuda Faydaları ve Kullanım Şekli Diş Otu Nedir? Diş Otu Vücuda Faydaları ve Kullanım Şekli

Diş otu Maydanozgillerden bir alt grubu olan Ammigillere dahildir. Diş otunun tarihte kullanıldığı eski mısır yazıtlarından Papirus’ta geçmektedir. Eskiden çiçek sapları kürdan olarak kullanılırken meyve çayı da böbrek taşlarına karşı..

Sağlık / Yaşam282 views0 yorum
Deve Tabanı Nedir? Deve Tabanı Vücuda Faydaları ve Kullanım Şekli Deve Tabanı Nedir? Deve Tabanı Vücuda Faydaları ve Kullanım Şekli

Altınsarısı renginde çiçekler açan, geniş yapraklı, otsu bir bitkidir. Öksürük otu, Farfara adlarıyla da bilinir. İçeriğinde tanen, acı madde, müsilaj, çeşitli alkaloidler ve organik asitler bulunur. Deve tabanı nemli arazi..

Sağlık / Yaşam226 views0 yorum
Deve Dikeni Nedir? Deve Dikeni Vücuda Faydaları ve Kullanım Şekli Deve Dikeni Nedir? Deve Dikeni Vücuda Faydaları ve Kullanım Şekli

Devedikeni, papatyagiller familyasından bazı dikenli bitkilerin ortak adıdır. Devekengeli, meryemanadikeni, sütlükengel olarak da bilinir. Devedikenleri genellikle yol kenarlarında ve ekili olmayan tarlalarda yetişir. Boyları 30-100 cm arasında değişir. Başçıkları, dikenli ve..

Sağlık / Yaşam251 views0 yorum
Deniz Üzümü Nedir? Deniz Üzümü Vücudu Faydaları ve Kullanım Şekli Deniz Üzümü Nedir? Deniz Üzümü Vücudu Faydaları ve Kullanım Şekli

Deniz Üzümü 2 metreye kadar yükselebilen, sarı ve kırmızı renklerde meyveler veren, dalları yeşil bir çalı türüdür. İçerisinde efedrin adlı alkaloid ve tanen bulunur. Karadeniz sahillerinde, taşlık, kayalık yerlerde yetişen ve..

Sağlık / Yaşam243 views0 yorum
Darıfülfül (Uzun Biber) Nedir? Vücuda Faydaları ve Kullanım Şekli Darıfülfül (Uzun Biber) Nedir? Vücuda Faydaları ve Kullanım Şekli

Darıfülfül, Uzun Biber veya Piper Longum adlarıyla da bilinen ve doğu Hint adalarında yetişen ve yaprak dökmeyen tırmanıcı bir bitkidir. Rezin, piperin, nişasta ve darıfülfüle kokusunu veren uçucu bir yağ içerir. Normalde..

Sağlık / Yaşam381 views0 yorum
Dağ Çayı (sideritis stricta) Antioksidan Etkisine Sahip Bir Bitki Dağ Çayı (sideritis stricta) Antioksidan Etkisine Sahip Bir Bitki

Türkiye’de yetişen endemik bitkilerin başında gelen, mikrop öldürücü ve antioksidan etkilere sahip dağ çayı (sideritis stricta) bitkisinin, vücut direncini yükselttiği, yaz aylarında oluşan gribal enfeksiyonlara karşı tüketilebilir. Yaklaşık 1 metreye kadar..

Sağlık / Yaşam392 views0 yorum
Dişbudak Nedir? Vücuda Faydaları ve Kullanım Şekli Dişbudak Nedir? Vücuda Faydaları ve Kullanım Şekli

Dişbudak, zeytingiller (Oleaceae) familyasının Fraxinus cinsini oluşturan türüne göre maksimum boyu 10-30 m arasında değişebilen dolgun ve düzgün gövdeli yuvarlak tepeli ağaç türlerinin ortak adı. Kuzey yarıkürede yetişen 70′e yakın..

Sağlık / Yaşam538 views0 yorum
Çuha Çiçeği Nedir? Faydaları ve Kullanım Şekli Çuha Çiçeği Nedir? Faydaları ve Kullanım Şekli

Çuha çiçeği, çuha çiçeğigiller (Primulaceae) familyasından Primula cinsini oluşturan bahçe süs bitkileri yetiştiriciliğinde kullanılan bitki türlerinin ortak adı. 10 – 30 cm boylarında, sarı renkte çiçekler açan, çok yıllık, otsu bir..

Sağlık / Yaşam367 views0 yorum
DMCA.com Protection Status