Bilmece Nedir?

Bilmece, bir şeyin adını anmadan niteliklerini üstü kapalı söyleyerek o şeyin ne olduğunu bulmayı dinleyene veya okuyana bırakan oyun, muamma. Bilmecelerde sorular; betimsel bir düzey içinde abartılarak, kavram tersine çevrilerek ve değiştirilerek oluşturulur. İfade bir “soru cümlesi” olmak zorunda değildir. Bilmeceler birkaç kelimeden oluşan bir tümce halinde olabildiği gibi beyitler veya kıtalar halinde de olabilir.

Bilmeceler, bir halkın zekàsının da düzeyini gösterir. Çünkü bilmecelerin ifadesi, tertip ve düzeni bir zekà ürünüdür. Türk bilmeceleri bu bakımdan yüksek bir zekàya, dil ve anlatım gücüne delalet etmektedir.

Bilmeceler, sözcüklere doğaüstü, büyülü güçler yükleyen ilkel inançlardan doğmuş olabilir. Peri masallarının çoğunda büyülerin bozulabilmesi için zor bir bilmecenin çözümü­nü bulmak gerekir. Yunan efsanelerinden birinde Odipus, Sfenks denen kanatlı canava­rın, “Kendisi tek bir varlıkken, önce dört, sonra iki, sonra da üç ayaklı olan nedir?” sorusunu yanıtlamak zorunda kalır. Odipus doğru yanıtı bilir ve Sfenks’in büyüsünü bozar.
Delfi Kahinleri de, kehanetlerini bazen bilmece biçimine sokar ve sözcükleri öyle akıllıca kullanırlardı ki, olaylar nasıl gelişirse gelişsin öngörüleri gerçekleşmiş sanılırdı.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Genel - 447 viewsYorum Yazın
Etiketler: /

Selçuk Gönültaş

Bilmece Nedir? (2 Yorum)

Yorum Yaz

  1. zeynep dedi ki:

    çok güzel projeme yardımcı oldu(:teşekkürler

  2. sude dedi ki:

    çok güzel olmuş elinize sağlık teşekkürler☺☺

DMCA.com Protection Status