Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yazın gelmesiyle birlikte sıcaklıklar kendini iyice hissettirmeye başladı.Yazı sevenlerin en büyük tutkularından biride şüphesiz ki güneş gözlükleridir.Güneşin yaydığı zararlı ışıkları engelleyerek gözlerinizin zarar görmemesini sağlayarak göz sağlığınızı korur.

Güneş gözlüğü her ne kadar göz sağlığı için iyi olduğunu söylesek de karizmatik ve bakımlı insanların vazgeçilmezidir.Fakat güneş gözlükleri belli standartlarda olması şart.Bu yüzden satın alırken dikkat etmemiz lazım.

gunes-gozlugu-alirken-nelere-dikkat-edilmeli

Güneş Gözlüğü Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

  • Camın koyuluğu kişinin ışık hassasiyetine göre seçilmelidir.
  • Gözlüğün kalitesini anlamak için gözlük camını elinize alıp karşıdaki bir görüntüye bakın. Yuvarlak hareketler yapıp sağa sola, aşağıya yukarıya ve camın içinden bir görüntü izlenerek bakılabilir. Arkadaki görüntüde bir değişim olmuyorsa gözlük camı kalitelidir. Gözlüğü ilk taktığınızda gözleriniz bulanıyorsa bu da gözlük camının kalitesiz olduğunun göstergesidir.
  • Gözlüğün cam rengi her yerinde aynı olmalıdır. Bazı yerleri açık bazı yerleri koyu ise o gözlüğü satın almamak gerekir. Camdaki renk koyudan açığa doğru gidiyorsa üstte koyu altta açık renk olanları tercih edilmelidir.
  • Geniş camlı, yüze iyi oturan ve göze yakın yerleşen gözlükler en iyi korumayı sağlayacaktır.
  • Gözünde optik sorunu olanların numaralı güneş gözlüğü kullanmaları gerekir. Bunun için doktorlarından yardım almaları faydalı olacaktır.
  • Açık göz rengine sahip olanların gözleri koyu renkli olanlardan daha hassastır ve korunmaları daha önemlidir.
  • Güneş gözlüklerinin üzerinde mor ötesi ışınları kırdığına dair tescil bulunması gerekmektedir. Sağlık Bakanlığı, tüm gözlükler için sertifika zorunluluğu getirmiştir. Satın alırken sertifikasını istemekte fayda var.
  • Bazı kontak lenslerde UV korumalı olsa da güneş gözlüğü kullanmak daha faydalıdır.
  • Güneş gözlüğü kullanmak gözü katarakt oluşumu gibi birçok zarardan korur. Güneşten kaynaklanan UV ışınları gözün mercek ve retinasına zarar vererek çocuk ve erişkinlerin ileriki yaşamlarında katarakt olmasına ve görmesini engelleyecek başka rahatsızlıklar yaşamasına neden olabilmektedir. Bu yüzden de 5 yaşından itibaren güneş gözlüğü kullanılmalıdır.
Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Genel / Sağlık - 0 viewsYorum Yazın
DMCA.com Protection Status