Müsteşar Nedir?

Müsteşar Nedir? Müsteşar Olmak için Üniversitenin Siyasal Bölümünü Bitirmek Yeterli mi!

Müsteşar, bakanlıklarda, elçiliklerde bakan veya büyük elçiden sonra gelen en yüksek seviyeli yöneticidir. Arapça’da kelime anlamı “kendisinden bilgi alınan, kendisine danışılan kimse.” demektir ve görevin adı da buradan gelmektedir.

Örneğin MİT müsteşarı. Müsteşar, bakandan sonra gelen en yetkili kişidir. Devlet memurudur. Bakan olmadığı zamanlarda karar verme yetkisi vardır. Müsteşar olmak için üniversitelerin sadece siyasal bölümlerini bitirmek yetmemektedir. Çünkü bu bir kamu görevidir. Örn.; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı müsteşarı inşaat mühendisidir.

Bakanlıklarda, bakandan sonra en yetkili kişi. Eski dilde “kendisinden bilgi alınan, kendisine iş danışılan” kimse anlamına gelir. Memuriyet olarak müsteşar kadrosu, II. Mahmut döneminde gerçekleştirildi. Atamaları cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle yapılır. Kuruluşlarda görev alan müsteşarlar, konularına göre ilgili bakanlıklara bağlı olarak çalışırlar. Siyasî ya da idarî müsteşarlık adı altında görev alırlar. İdarî müsteşarlığın geçerlilik alanı daha geniş olup çeşitli hükümet değişimlerine karşın memur statülerini korurlar.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Genel - 1.185 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

Müsteşar Nedir? (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. hira nehir yılmaz dedi ki:

    benim adım hira nehir arkadaşımın adı havva kösreci ablamın adı nisanur yılmaz ablam çok çirkin,ben çooooooooooook güzelim ve zekiyim..,
    bu kısasıydı güzel bir paylaşım.

DMCA.com Protection Status