Takograf (Takometre) Nedir? Takograf Ne İşe Yarar

Takograf, sürücülerin, trafik denetimlerinde ayrıntılı olarak kontrol edilebilmeleri için, aracın hızını, aracın kullanım sürelerini, sürücünün dinlenme süreleri gibi bilgileri, aracı kullanan sürücünün kimlik bilgileriyle birlikte hafızasında saklayan, istenildiğinde takografın göstergesinden ya da mini yazıcısından, rapor veya grafik olarak çıktı vererek, kullanıcısını bilgilendiren bir cihazdır.

Özellikle uzun yol giden şoförlerin can güvenliği için önemli bir cihazdır.

Takograf, sürat veya katedilen mesafe gibi bilgileri kaydetmek üzere başta otobüsler ve kamyonlar olmak üzere bazı taşıtlara monte edilen cihaz. Başka bir ismi de takometre olarak geçer.

Türkçeye Almanca tachograph sözcüğünden geçmiştir.

takograf-takometre-nedir-takograf-ne-ise-yarar

Takograf Ne İşe Yarar:

Takograf, özellikle nakliye şoförlerinin yasalarca müsaade edilen sürüş sürelerini ve süratleri geçmemesini sağlayarak trafikte can ve mal güvenliğini artırmasının yanı sıra, şirketlerin şoförlerinin faaliyetlerini daha rahat izlemesine yardımcı olur.

Takograf şoförün faaliyetlerini seçilen modlardan birine uygun olacak şekilde kaydeder. Taşıt harekete geçtiğinde “sürüş modu” otomatikman devreye girer. Pek çok ülkede uzun yol şoförlerinin takograf kullanma zorunluluğu vardır ve takograf verilerine müdahale etmek kanunen suçtur.

Takograf cihazı aşağıdaki bilgileri kayıt eder:

  •  Aracın kat ettiği mesafe
  •  Aracın hızı
  •  Sürüş zamanı
  •  Diğer çalışma veya hazır bulunma süreleri
  •  Çalışma aralarını ve günlük dinlenme süreleri
Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Genel - 213 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status