Bilgisayar Sunucusunu Sanallaştırmanın Avantajları Nelerdir

IT profesyonellerininde katıldığı bir anket sonucunda oluşturulan listeye göre, ekonomik verimlilik ve tasarruf sağlayan sanallaştırma süreci, aynı zamanda yedekleme, kurtarma ve IT altyapısının güvenilirliğindeki artış nedeniyle tercih ediliyor.

Öyle ki, ankete katılanların %89’u, yedekleme ve kurtarmayı, sanallaştırmanın sunduğu avantajlar listesinde bir numaraya yerleştirdi. Sanallaştırmanın başka bir avantajı olan güvenilirlik ise, uzmanların %81’i için önem arzediyor. Örneğin, bir donanım arızası durumunda sanallaştırma, kritik uygulamalardaki arızaları en aza indiriyor. Birkaç sunucudan oluşan bir sistem sayesinde, bir sunucu bozulduğu takdirde sanal makineler otomatik olarak diğer sunuculara taşınıyor.

Ankete katılanların %79’u ise sanallaştırmayla elde edilen operasyonel verimliliğin artışının öneminden bahsetti. Katılanlar, şirketlerin sunucu sanallaştırmasıyla birlikte IT altyapısını daha verimli yönetebildiğini ve maliyetleri düşürebildiğini vurguladı. Böylece, dış kaynaklı değişimlere anında cevap verebilme imkanıoluştuğu da eklendi.

Sanallaştırmanın avantajları bunlarla da sınırlı değil. Ankete katılanların %76’sı, bu teknolojinin sunucu konsolidasyonu ve kaynakların daha iyi kullanımı açısından fırsatlar sunduğunu belirtti. Sanallaştırmayla tüm kritik uygulamaların sanal bir ortama taşındığının ve verilerin tek bir fiziksel sunucuya ya da bir grup küçük sunucuya yerleştirme imkanının sağlandığına da değinildi.

Sanallaşırken, yavaşlamayın!
KaskerskyLab Gelişen Pazarlar Kıdemli Ürün Pazarlama MüdürüVladimir Udalov konuyla ilgili olarak, “Sanallaştırmanın işletmeler için verimlilik, güvenilirlik ve yönetilen IT kaynakları gibi farklı avantajları bulunuyor. Ancak, bu teknolojinin verimli kullanılması için hem sanallaştırma platformunun hem de koruma çözümlerinin çok dikkatli seçilmesi gerekiyor” diyor. Fiziksel sunucuları korumak amacıyla kullanılan antivirus çözümlerinin çoğunun sanal altyapıların verimliliğini ciddi olarak düşürdüğünden bahseden Udalov, “Bu nedenle işletmelere, sanallaştırmanın özelliklerini gözönünde bulundurarak tasarlanmış, doğru çözümlerle sanal ortamlarını koruma altına almalarını öneriyoruz”

KasperskyLab’in bu konudaki çözümü “Kaspersky Security forVirtualization” (KSV), daha yüksek performansıyla sanal altyapıların verimliliğini düşürmüyor. Şirketlerin sanallaştırma altyapılarını korumalarında etkili olan zararlı yazılım karşıtı bu çözüm, kullanım ve uygulama kolaylığıyla da fark yaratıyor. Çözümün hem fiziksel hem de sanal bilişim varlıklarında gerekli ve geçerli olan bir dizi güvenlik görevini basitleştiren ileri düzey yönetim seçenekleri de bulunuyor.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Haber - 1 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status