EURO’nun Gelişimi ve Ortaya Çıkışı

Euro, Avrupa Birliği üyesi olan ülkelerin ortak para birimidir.Her ne kadar Avrupa’da  kabul edilmiş olsa da bazı ülkeler buna karşı çıkmıştır.Bu yazımızda Euro’ya neden ihtiyaç olduğunu, neden karşı çıkıldığını,  neden tercih edildiği ve gelişim süreci hakkında bilgiler vereceğiz.

1 Ocak 2002 tarihi ile birlikte Euro’nun hikayesi başlamıştır. En büyük banknot 500, en küçük banknot 5 Euro,en küçük madeni para 1 Cent,en büyük madeni para 2 Euro olarak piyasaya sürülmüştür. Aslında Euro bir para birimi değil ortak pazarın gerçekleştirdiği bir hedef Avrupa birliği üyeleri devletler arasında yapılan bir sözleşme de diyebiliriz. Bunu bir başlık altında inceleyelim.

Neden Euro?

Avrupa birliğinin bu akıllıca fikri ekonomik anlamda bir üstünlük sağlamak ve bu anlamda ekonomiyi geliştirmekti. Bölünmüş, küçük ölçekli ekonomileri toparlayarak büyük ekonomilere yol açılacaktı ki bu gerçekleştirildi. İş gücünde olumlu bir etki havası yaratırken pazarlar arası rekabeti de tetikledi. Euro’ya geçmeyen ülkeler için bu durum sıkıntı arz ediyor elbette ancak o ülkeler de zamanla bu durumun farkına varıp Euro’yu kabul edeceklerdi. Uzmanların görüşü tek bir para birimi altında birleşmenin doğru ve mantıklı bir süreç olduğu yönünde ancak bazı ülkeler bunun milliyetçiliğe aykırı olduğu konusunda ısrarcı. ”€” sembolü ile piyasada bulunan Euro,ortak pazar anlayışının belki de ilk adımıydı ve bu adım atıldıktan sonra istenilen ve hedeflenen amaçlar gerçekleştirldi.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Haber / Yaşam - 8 viewsYorum Yazın
DMCA.com Protection Status