Gece Uykunuz Kaçıyorsa! Nedeni Ay

Dolunay zamanında kötü bir uyku geçirdiğini belirten birçok insanın bu şikayetlerinde haklı olduğunu anlaşıldı. Current biology dergisinde dün yayımlanan araştırmaya göre, insanlar medeniyetin sağladığı tüm konfora rağmen Ay’ın jeofiziksel etkilerinden uzak kalamıyor. Ay döngüleri insanların uykusunu etkiliyor. Bu, insanlar Ay’ı görmese veya Ay’ın safhalarından haberdar olmasa bile geçerli.

Ay Biyolojik Davranışları Etkiliyor:

Bilim adamları 33 deneği iki gruba ayırdı ve laboratuvar ortamında uyurken gözlemledi. Uyku esnasında deneklerin beyin faaliyetleri, göz hareketleri ve hormon salgıları incelendi.

Veriler, Dolunay esnasında uykuya bağlı olan beyin faaliyetinin yüzde 30 azaldığını ortaya koydu. Ayrıca, Dolunay zamanında uykuya dalmak için ortalama 5 dakika daha fazla zaman geçmesi gerekirken, uyku süresi de 20 dakika kısaldı.

gece-uykunuz-kaciyorsa-nedeni-ay

Dolunay esnasında uykuları daha hafif olan deneklerin, uyku-uyanıklık döngüsünü düzenleyen melatonin hormonunu da daha az salgıladıkları tespit edildi.

Araştırmacılar, “Yüksek denetimli laboratuvar şartları altında elde edilen ölçümler, Ay ritimlerinin uyku yapısını etkileyebileceğine dair ilk güvenilir bulguları sundu” ifadesini kullandı.

Anatomik Etkileri: 

Ay’ın uyku üzerindeki etkisinin, birçok hayvanda da olduğu gibi geçmişte insanların üreme gibi biyolojik özelliklerini etkileme özelliğinden kalan bir uzantı olabilir.

Bilim insanları, Ay’ın insan anatomisi ve moleküler ile sinirsel yapısı üzerindeki etkilerini daha iyi anlayarak, diğer davranışlarımız üzerinde de nasıl etkileri olabileceğini anlayabileceklerine dikkat çekti.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Haber - 98 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status