KPSS 2012/1 Tercih Yapacakların Dikkat Etmesi Gerekenler

ÖSYM nin yayınladığı Tercih Klavuzunda gözden kaçırılmaması gereken ve bu yıl özellikle eklenmiş uyarılar bulunmaktadır. Personel Sağlık olarak bu uyarıları dikkate almanızı ve tercih yapacakların bu uyarılara gerekli hassasiyeti göstermelerini bütün atanamayanlar adına bizde istiyoruz…

KPSS 2012/1 Tercih Yapacakların Dikkatine!
ÖSYM nin tercih yapacak adaylara tercih klavuzunda bazı uyarı ve hatırlatmaları bulunmaktadır. Bu uyarılara son yıllarda pek uyulmadığı gözlenmektedir. Özellikle sağlık branşından tercih yapacak adaylar olmak üzere diğer kadroya tercih yapacaklarda bu uyarıları dikkatle okumalıdırlar. Bütün bu uyarı ve sizlere yapılan duyurular atama bekleyenlerin mağdur olmaması içindir. Bundan önceki tercihlerde Çalışan 4/b liler ve alan kodu uyarılarına uymayıp tercih yapmış olanlar oldu!

– Bugün baktığımızda 2012/1 – 657 li kadrolu atamalarda Alan kontrolü uygulaması kuralı getirilmiştir. Herkes kendi branşına tercih yapmak zorundadır, olması gerektiği gibi… Fakat halen çalışmakta olan 4/B liler herzaman olduğu bu alıma da tercih yapabilmektedir,

Uyarı:1  ADAYLARIN DİKKATİNE:  
2001, 3001 ve 4001 Nitelik Kodlarından tercih yapacak adayların, özellikle AŞÇI, DİL VE KONUŞMA TERAPİSTİ, FOTOĞRAFÇI,  İŞ VE UĞRAŞI TERAPİSTİ (ERGOTERAPİST), KALORİFERCİ, MUHASEBECİ, ODYOLOG, PERFÜZYONİST, SEKRETER ve TERZİ kadro veya pozisyonları için aranılan özel  şartları ve/veya bakınız  şartlarını taşımaları gerekmektedir. Yerleştirmeniz yapılsa dahi söz konusu kadro veya pozisyonlar için aranılan özel şartları ve/veya bakınız şartlarını taşımadığınız takdirde atamanızın yapılmayacağını ve puan olarak sizden sonra gelen ve diğer atama  şartlarını taşıyan adayları mağdur edeceğinizi unutmayınız. Adayların tercih işlemini tamamlamadan önce, tercih etmek istediği tüm kadro ve pozisyonların koşullarını dikkatle incelemeleri, koşullarını taşımadıkları kadro ve pozisyonlardan tercih yapmamaları son derece önemlidir.

Uyarı:2  TERCİHLERİN YAPILMASI İLE İLGİLİ  İŞLEMLER

1.5 Merkezi yerleştirme sonucu B grubuna ait herhangi bir kadro veya pozisyona yerleştirilen adaylar, daha
sonraki personel alımları için yerleştirmelerine esas alınan puanla başvuruda bulunamazlar.

3.3 Tercihlerinizi yaparken size uygun olan kadro ve pozisyonların bulunduğu tablolardaki “Aranan Nitelik
Kodları” sütununda yer alan nitelik kodlarını dikkatle incelemeniz ve size uyup uymadığını belirlemeniz son
derece önemlidir.
Bir kadro veya pozisyon için mezun olunan program/alan koşulu birden fazla ise bunlardan birinin
karşılanması yeterlidir. Ayrıca, bu kılavuzdaki Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığı tarafından
düzenlenen “Başvuru Genel  Şartları ve Diğer Hususlar” başlıklı uyarıları mutlaka okumanız ve
tercihlerinizi yaparken bu uyarıları da göz önünde tutmanız gerekir.

Uyarı:3 
Koşullarından herhangi birini karşılamadığınız bir kadro ya da pozisyona tercihleriniz arasında yer vermeniz ve yerleştirilmeniz halinde ilgili kurum tarafından atamanızın yapılmayacağını göz önünde bulundurunuz. Mağduriyete uğramamanız için tercihlerinizi internetle ÖSYM’ye göndermeden önce tüm tercihlerinizin durumunuza uygun
olduğundan mutlaka emin olunuz.

Uyarı: 4 
Yukarıdaki  şartları taşıyan adayların, bu Kılavuzda yer alan kadro ve pozisyonların
karşısındaki başvuru şartları bölümünde aranılan şartların “tamamını” taşımaları gerekmektedir.
Bununla birlikte, eğer “BAKINIZ BAŞVURMA ÖZEL  ŞARTLARI …” ifadesi var ise
kurumlarca aranılan diğer şartların yanı sıra adayların bu bölümde belirtilen şartları da taşımaları
gerekmektedir. Bu şekilde olan kadrolarla ilgili açıklamalar aşağıda yapılacağı için bu bölümün
çok dikkatli okunması gerekmektedir. Bu şartları taşımayan adayların yerleştirilseler dahi
atamalarının yapılması mümkün değildir.

Yukarıda özellikle kırmızı – mavi ve kalın siyah yazılı cümlelerde anlaşıldığı üzere tüm aranan nitelikler ve şartlar ÖSYM nin Tercih Klavuzunda aynen yazmaktadır. Aranan nitelikleri taşımayanların tercihlerinin kabul edilmeyeceği gibi kurallar apaçık anlatılmıştır.  Özellikle 1.5 nci maddeye dikkat çekmek gerekir.

Örnek: 2007 -3523 Ortaöğretim kurumlarının Acil Tıp Teknisyenliği veya İlk Yardım ve Acil Bakım Teknisyenliği alanından mezun olmak.

2007 kodlu Ortaöğretimin ATT bölümünden mezun olanların dışındaki düz lise mezunları veya diğer branştan mezun olanlar bu alana tercih yapamamaktadır / yapamayacaktır / yapmamalıdır ! Bütün bunlara rağmen halaa çalıştığı halde yada taşıdığı niteliklere uymamasına rağmen tercih yapacak varsa da onlarıda vicdanlarıyla başbaşa bırakmak gerekir… Herkesin hakkında hayırlısı temennisi ile BAŞARILAR.

NOT: Halen 4/B li çalışanlar 657 li kadrolu alıma tercih yapabilirler fakat atamaları çıksa dahi işe başlamaları gerçekleştirilmez. Daha detaylı bilgi almak için Bakanlığı telefonla arayanız.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Haber - 3 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status