Qualcomm Uplinq 2012’de Yazılım Geliştirme Kitleri ve Oyun Paketlerini Tanıttı

Qualcomm’un her yıl mobil dünyanın yaratıcılarına özel olarak düzenlediği Uplinq konferansında mobil dünyanın geleceğine yön verecek yeni yazılım geliştirme kitleri, oyunlar, platformlar ve işbirlikleri gün yüzüne çıktı.

Windows RT platformu
Qualcomm Incorporated today announced at Uplinq 2012 the Windows® RT Metro Stil Uygulama Geliştirme Yarışması’nı Uplinq 2012’de duyurdu. Yarışma Windows RT tabanlı cihazlar için en çok gelecek vaat eden uygulamayı belirlemeyi hedefliyor. Yalnızca ABD’li uygulama geliştiricilere açık yarışmada toplam ödülün tutarı 200.000 dolara kadar çıkıyor.

Qualcomm Snapdragon Oyun Paketi için yeni oyunlar!
Qualcomm Incorporated, Snapdragon™ Oyun Paketi’ne yeni oyunlar eklediğini açıkladı. Snapdragon Oyun Paketi halihazırda Snapdragon işlemcili Android ve Windows tabanlı akıllı cihazlarda yüzden fazla oyuna sahip. Yeni oyunların arasında merakla beklenen Max Payne Mobile da yer alıyor.

Zenginleştirilmiş Gerçeklik platformu Vuforia hızla benimseniyor
Qualcomm Incorporated gerçek nesneleri interaktif birer deneyime dönüştüren zenginleştirilmiş gerçeklik platformu Vuforia™, son 12 ayda binden fazla uygulamada kullanıldığını açıkladı. 130’dan fazla ülkede 30 bin kayıtlı geliştiricinin kullandığı Vuforia platformu basılı medya, reklam, tüketici ürünleri, paketleme ve eğitim materyallerinde fırsatların değerini artıran yeni nesil mobil deneyimleri sürüklemeye devam ediyor.

Qualcomm İş Geliştirme Bölümü Kıdemli Direktörü Jay Wright konuyla ilgili şunları söylüyor: “Tüm dünyada gördüğümüz ilgiden çok memnunuz. Uygulama geliştiricilerin bu ilgisi zenginleştirilmiş gerçekliğin kullanıcılara sunduğu geniş çaplı eğlence ve deneyimin benzersiz yönünü kanıtlıyor.”

Gimbal SDK geliştiricilerin akıllı telefonunuzu daha akıllı hale getirmesini sağlıyor!
Qualcomm Incorporated’ın tamamına sahip olduğu iştiraki Qualcomm Labs Inc., Android ve iOS işletim sistemleri için mobil bağlamlı bir yazılım geliştirme kiti (SDK) olan Gimbal’i™ duyurdu. Gimbal içerik sağlayıcıların ve uygulama geliştiricilerin uygulamaları daha akıllı hale getirmelerini sağlıyor. Ayrıca yine Gimbal sayesinde kullanıcılar daha kişisel bir deneyimi gerçek zamanlı olmanın yanında konumlarına, ilgi alanlarına ve durumlarına özel olacak şekilde yaşayabilecekler.

Qualcomm Labs İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Peter Marx konuyla ilgili şunları söylüyor: “Akıllı telefonlar her zaman her yerde olma becerilerine kavuştukça dijital altıncı hissimizi de besliyorlar. Gimbal, telefonunuzdaki çoklu sensörleri kullanarak yeni geliştiricilere yenilikçi ve sezgisel uygulamalar sunmaları için eşsiz fırsatlar yaratıyor.”

Qualcomm Global Pazar Geliştirme Bölümü Başkanı ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Peggy Johnson ise şunları söylüyor: Qualcomm Labs, yeni fırsatlar için bir katalizör olacak Gimbal gibi ürünler üretmeye odaklanıyor. Bugün duyurduğumuz Gimbal daha kişisel içeriklerin kullanıcılara sunulmasına katkı sağlayacağı gibi yine kullanıcıların özel bilgileri üzerinde daha fazla kontrole sahip olmalarını sağlayacak.”

Vuforia buluttaki görüntü hatırlama özelliğini genişletiyor
Qualcomm Incorporated gerçek nesneleri interaktif birere deneyime dönüştüren zenginleştirilmiş gerçeklik platformu Vuforia™’nın bulutta görüntü hatırlama özelliğini destekleyeceğini açıkladı. Bugüne kadar Vuforia uygulamaları yerel bir veri tabanında 80 görüntüye kadar görüntüyü hatırladı. Bulutun gücünün kullanılmasıyla birlikte bir milyonun üzerinde sayfada yer alan veri tabanlarında hatırlama işlemi gerçekleştirilebilecek.

Qualcomm İş Geliştirme Bölümü Kıdemli Direktörü Jay Wright şunları söylüyor: “Bulut tabanlı hatırlama özelliği Vuforia platformunu bir adım ileriye taşıyor. Bulutun avantajlarını kullanarak tüketicilere sezgisel ve kullanımı kolay yeni mobil alışveriş deneyimleri sunabileceğiz. Bu gelişme aynı zamanda uygulama geliştiriciler için yeni gelir kaynakları sunacak.”

Qualcomm ve Akamai mobil sayfa yüklemelerini hızlandırmak ve mobil kullanıcı deneyimini geliştirmek adına işbirliğine gidiyor
Qualcomm Incorporated ve her cihaza yüksek performanslı, güvenli kullanıcı deneyimi sunmaya odaklı şirket Akamai Technologies, Inc., mobil cihazlar için yeni bir protokol geliştirmesini uygulamak üzere işbirliğine gidiyor. Söz konusu optimizasyonlar sayfa performansını artırmak ve daha yüksek bant genişliği sunmak için tasarlanacak.

Qualcomm Ürün Geliştirme Bölümü Kıdemli Direktörü Sy Choudhury konuyla ilgili şu açıklamayı yapıyor: “Qualcomm son üç yıldır Snapdragon işlemcilerindeki tarayıcı performansını olabilecek en uygun hale getiriyor. Cihaz odaklı geliştirmelerimiz ile Akamai’nin sektör lideri mobil içerik sunma uzmanlığını birleştirerek, kullanıcılara benzersiz bir mobil tarayıcı deneyimi ve mobil ekosistemin diğer üyelerinden büyük avantajlar sunmayı hedefliyoruz.”

Hexagon DSP
Qualcomm Incorporated belirli  Snapdragon™ S4 işlemcilerdeki Hexagon™ DSP erişim programını genişletiyor. Yeni genişleme paketi OEM’lere ve bağımsız yazılım sağlayıcılara yazılım geliştirme araç ve desteğini içeren ek kaynaklar sunuyor. Bu kaynaklar OEM ve bağımsız yazışım sağlayıcılara Snapdragon S3 işlemcilere entegre Hexagon DSP üzerinden farklı multimedya özellikler sunma imkanı tanıyor.

Qualcomm Ürün Yönetimi Kıdemli Başkan Yardımcısı Raj Talluri konuyla ilgili şu açıklamayı yapıyor: “Qualcomm müşterilerinin benzersiz kullanım imkanlarına kavuşmasına kendini adamış bir şirket. Hexagon Erişim Programının genişlemesi Snapdragon ekosistemine ek destek ve kaynak sağlıyor. Qualcomm farklılaştırılmış multimedya özellikleri ve son kullanıcı multimedya kullanım hususlarının kişiselleştirilmesiyle güç açısından rekabetçi tasarımlar yaratılmasına imkan veriyor.”

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Haber - 0 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status