Tenis Nedir? Tenisin Kuralları

Günümüzün en popüler sporlarından bir tanesi olan “Tenis” 1800’lü yıllarda ilk olarak İngiltere’de oynanmaya başladı.

Tenis” etrafı çizgiler ile belirlenen alan içerisinde, 1’e 1 (tekler) yada 2’ye 2 (çiftler) şeklinde raket ile oynanan bir spordur. Tenisin başlıca elemanları oyuncu, raket ve toptur. Oyundaki amaç topu rakibin sahasına atmak ve sayı kazanmak.

Tenis bugün bir olimpiyat sporu olup, her seviyeden, her yaştan ve her ülkeden oyuncusu bulunmaktadır. Tenis dikdörtgen düz bir yüzeyin üzerinde genellikle betonda, balçıkta veya çimin üzerinde oynanır. Bazen de toprak sahada oynandığı görülür. Kortların önemli uzunluk ölçünleri vardır ve her kort bu ölçülere göre yapılmak zorundadır.

Kortların yüzeyinde kullanılan malzemeye bağlı olarak her topun yüzeye sekmesindeki hızı farklıdır. Bu da iki kişilik oyunlarda oyunun seviyesini etkileyebilir.

En çok bilinen kortlar:

  • Toprak Kort
  • Çim Kort
  • Sert Kort
  • Halı Saha Kortu
  • Sentetik Kort

Tenis Kuralları

Puan: Topu rakibin sahasına attıktan sonra (i) Rakip topa vurmadan, top bir kereden fazla sekerse yada (ii) Rakip topa vuramaz ise yada (iii) Rakip topa vursa dahi topu dışarı atar veya fileye takar ise yada (iv) Rakip topa vurduktan sonra (topu karşı sahaya yollasa dahi), rakibin raketi fileyi geçer ise yada (v) Rakip topa vururken (topu karşı sahaya yollasa dahi), top rakibin raketine bir kereden fazla değer yada vucuduna değer ise; Rakip puan kaybeder.

File:

  • Çelik telin veya kordonun çapı en çok 0,8 cm (1/3 inç) olmalıdır.
  • Ortada bulunan file bandının genişliği en çok 5 cm (2 inç) olmalıdır.
  • Filenin bandının genişliği, çelik telin her iki yanından da aşağıya doğru en az 5 cm (2 inç), en çok 6,35 cm (2.1/2 inç) olmalıdır.

Maç : Üç setlik maçlarda iki seti alan oyuncu , beş setlik maçlarda ise üç seti alan oyuncu kazanır.

Set : Bir seti kazanmak için, oyuncunun en az altı oyunu en az iki farkla kazanması gerekir (6-0, 6-1, 6-2, 6-3, 6-4 gibi). Ancak oyun 5-5 olursa, herhangibir oyuncu iki oyun fark yapana kadar set uzar (7-5, 8-6, 9-7, gibi). Bazı turnuvalarda “tie-break” kuralı uygulanır. “Tie-break” kuralı, yani bağı bozma, set 6-6 olunca uygulanır. “Tie-break” özel bir oyundur.

Tie- Break Kuralı ; İlk 7 set alan oyuncu oyunu kazanır, setlerde durum 6-6 olduğu taktirde ise rakibe 2 sayı fark atılana dek oyuna devam edilir.

Oyun : Oyun 0-0 olarak başlar. Herhangi bir tarafın ilk aldığı puana “15”, ikinci aldığı puan “30”, üçüncü aldığı puana “40” denir. Taraflardan biri dördüncü puanı aldığında diğer taraf iki yada daha az puan aldı ise oyun olur.

Eğer bir taraf üçüncü puana ulaştığında, dördüncü puanı alamadan diğer taraf da üçüncü puana ulaşırsa “berabere” [tenis terimi ile “deuce (düs)” olur]. Oyun berabere olduktan sonra ilk puanı alan taraf için “avantaj” olur. “Avantaj” olan taraf, diğer taraf puan almadan bir puan daha alırsa (yani “berabere” olduktan sonra üst üste iki puan) oyun olur. “Avantaj” olan taraf, ilk puanı kaybeder ise tekrar “berabere” olur.

Hakem puanları sayarken ilk olarak servis atanın puanını söyler. Örneğin servis atan ilk iki puanı kaybetti ise “0-30” olur. Üçüncü puanı alırsa “15-30” olur. Dördüncü puanı alırsa “30-30” olur. Beşinci puanı alırsa “40-30” olur. Altıncı puanı da alırsa oyun olur.

Bu örnekte servis atan altıncı puanı alamasa idi “40-40” yani “berabere olacaktı. Karşılayan yedinci puanı alırsa “avantaj” karşılayan da olur. Sekizinci puanı da karşılayan alırsa oyun olur yada alamaz ise tekrar “berabere” olur. Oynadıkça alışırsınız.

Servis Atışları
 : Oyun taraflardan birinin servis atışıyla başlar. Servis atma sırası oyun boyunca karşılıklı olarak yer değiştirir.

Servis kullanan oyuncu atışını arka çizginin gerisinde yapmalıdır. Her oyunda ilk servis, merkez çizgisinin sağından kullanılır ve rakip sahanın solundaki servis alanına atılır. İkinci servis, merkez çizgisinin solundan kullanılır ve rakip sahanın sağındaki servis alanına atılır.

Daha sonra sırası ile sağdan ve soldan, oyun bitene kadar servis atılır. Oyuncular servisi overarm ve underarm olmak üzere iki şekilde kullanabilirler.

Court tennis de servis aşamaları sırasıyla (sağ elini kullanan oyuncular için);
1- Raket ve top birbirine paralel şekilde elde hazır olur.
2- Doğru servis kutusuna alınan vücut pozisyonuyla birlikte top dikey alın hizasına yaklaşık 2 kol boyu yükseltilir.
3- Top raketle eş zamanlı birbirinden ayrılırken sağ eldeki raket, koldaki flexörleri çalıştırarak sırta kapalı şekilde alınır.
4- Dirsekten, yukarıya doğru yükselen topa, omuzdan kuvvet alarak vuruş uygulanır ve raket sol ayak yanına indirilerek vuruş tamamlanır.

Servis Hatası: Eğer servis kullanan oyuncu (i) topu atması gereken servis alanına atamaz ise yada topu filelere takar ise yada (ii) topu atması gereken servis alanına atmadan sahada başka bir yere atarsa; bu bir hata sayılır ve oyuncu ikinci servis hakkını kullanır.

İlk yada ikinci servis ağa çarpıp rakip oyuncunun atılması gereken servis alanına düşerse bu “net” sayılır ve oyuncu ilk yada ikinci servis atışını tekrarlar. Servisler hariç top, ağa çarpıp rakip sahaya düşerse ve rakip topu kurallar dahilinde karşılayamaz ise bu bir sayı sayılır.

Çift Hata
 : Servis atışı esnasında, aynı sayıda, iki kere servis hatası yapan “Çift Hata” yapmış olur ve o puanı kaybeder.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Spor - 195 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status