Yüzmede Türkiye Tarihinde Bir İlk!

Sponsorlu Bağlantılar

Yüzmede ilk kez bir Avrupa Şampiyonluğu kazandık

Almanya’nın başkenti Berlin’de bugün başlayan Avrupa Bedensel Engelliler Yüzme Şampiyonası’nda, 50 metre kelebekte 41,49’luk derecesiyle altın madalya kazanarak, Türkiye’ye tarihinde yüzmede ilk kez bir Avrupa Şampiyonluğu yaşatan kolsuz 16 yaşındaki Beytullah Eroğlu, şampiyonluğunu tüm Türkiye’ye adadığını söyledi.

Beytullah, yarışma sonrasında AA muhabirine yaptığı açıklamada, 9 yıllık bir çalışmanın sonucunda Avrupa Şampiyonu olduğu için çok mutlu olduğunu belirterek, ”Altın madalyayı ülkem adına kazandım. Şampiyonluğumu tüm ülkeme adıyorum” dedi.

Takım olarak 2 altın madalya daha kazanmayı beklediklerini ifade eden Beytullah, kendisini yetiştiren antrenörü Osman Çullu’ya ve babasına desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Beytullah, desteklendikleri zaman çok daha büyük başarılara imza atabileceklerini, bu nedenle tüm Türkleri kendilerine destek vermeye çağırdığını kaydederek, gelecekteki hedeflerinin 2012 yılında Londra’da yapılacak paralimpik oyunları olduğunu sözlerine ekledi.

Beytullah’ın babası Mustafa Eroğlu da, oğlunun başarısından büyük mutluluk duyduğunu, kendisine her zaman destek vermeye çalıştığını belirterek, Beytullah’ın, bir evladın bir babaya verebileceği en büyük mutluluğu yaşattığını ve zoru başardığını söyledi.

Antrenör Çullu, Beytullah’ın başarısının Türkiye tarihinde bir ilk olduğuna işaret ederek, bunun bir başlangıç olmasını dilediğini, Türkiye’ye daha çok madalya kazanarak dönmek istediklerini ifade etti.

Beytullah’ın başarısının, engellilere imkan verildiği takdirde neler yapabileceklerini gösterdiğini belirten Çullu, 2012 yılında yaklaşık 15 yarışmaya katılacaklarını ve bu yarışlarda da daha fazla madalya kazanmak istediklerini kaydetti.

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu As Başkanı Nevin Ergun da, bugüne kadar hiç bir yüzme yarışmasında Türkiye’nin başarılı olamadığına işaret ederek, ilk kez Beytullah’ın Türkiye’ye bir Avrupa Şampiyonluğu kazandırdığını, bu başarının, kurum ve kuruluşların bedensel engelli sporcuları desteklemesinin ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini söyledi.

Kamu kurum ve kuruluşlarından, devletten de destek beklediklerini ifade eden Ergun, 2012 paralimpik oyunlarına 40 kişilik bir ekip ile katılmak ve rekor sayıda madalyayla Türkiye’ye dönmek istediklerini sözlerine ekledi.

Federasyonun yüzmeden sorumlu as başkanı Hulusi Kalender de, Beytullah ile gurur duyduklarını belirterek, ”Beytullah, kolla yapılan bir sporda dezavantajlı konumunu avantaja çevirebilen bir arkadaşımız” dedi.

Türk Bedensel Engelliler Yüzme Takımında Beytullah Eroğlu’nun yanı sıra bedensel engelli olarak Özlem Baykız ve Numan Çam ile görme engelli sporcular Emre Sönmez, Hüseyin Çırakoğlu ve Kemal Ergün yer alıyor.

AA

HaberTurkBu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Spor - Yorum Yazın

Serkan Gönültaş

Kocaeli Üniversitesi Elektronik Öğretmenliği bölümü mezunuyum. Bu siteyi kurmamın amacı insanımız için faydalı olmak, insanlarımızı bilgilendirmek. Yazılım alanında daha çok bilgili olduğum için yazılım ile ilgili konulara ağırlık veriyorum. Diğer arkadaşlarımız da alanları ile ilgili sizlere yardımcı olmaya çalışıyor. Umarız hayat ile ilgili her konuda sizlere yardımcı oluruz.
DMCA.com Protection Status